Strój kurpiowski. Łamigłówki do wydruku

Strój kurpiowski. Łamigłówki do wydruku

Krzyżówka, quiz z gwarą i wykreślanka dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Krzyżówka i wykreślanka pomogą uczniom utrwalić nazwy wybranych elementów stroju kurpiowskiego. Quiz z gwarą to zabawa w odkodowanie czterech regionalizmów.


Pobieranie i drukowanie
Dostępne poniżej łamigłówki to pliki graficzne A4 w formacie png. Jeśli chcesz je pobrać na swój komputer i wydrukować, kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.

Krzyżówka

Strój kurpiowski - krzyżówka do wydrukowania

Kluski ziemniaczane ze słoninką to... Dowiesz się, rozwiązując naszą krzyżówkę. Do jej rozwiązania potrzebna jest znajomość nazw podstawowych części stroju kurpiowskiego. Po prawej stronie karty znajdziesz podpowiedzi. Możesz też zajrzeć do działów Opis oraz Leksykon.

Quiz z gwarą

Strój kurpiowski - quiz z gwarą do wydruku

Mowa Kurpów, mieszkańców północno-wschodniego Mazowsza, znacznie różni się od literackiej polszczyzny! Ta gwara to nie tylko odmienna wymowa, ale także mnóstwo słów, których brak w języku polskim, lub które mają inne znaczenie. Czy poprawnie rozwiążesz nasz quiz?


Quiz dostępny jest w wersji do zabawy online »

Wykreślanka

Strój kurpiowski - wykreślanka do wydrukowania

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie nazw dwunastu elementów stroju kurpiowskiego. Lista poszukiwanych słów znajduje się po prawej stronie karty. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach z lewej do prawej, oraz w pionowych kolumnach z góry do dołu. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.


Wykreślanka dostępna jest w wersji do zabawy online »