Strój kurpiowski. Wykreślanka

Strój kurpiowski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju kurpiowskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Typowe tylko dla tego regionu czółko z tektury oklejonej aksamitem ściśle opasuje głowę i przysłania część czoła dziewczyny. Zdobią go tasiemki, bukiet sztucznych kwiatów i barwne wstążki.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju kurpiowskiego »

Czy wiesz, że...

Gorset zwany wystkiem to element rozpoznawczy stroju kurpiowskiego. Przednia, środkowa cześć wystka, znacznie krótsza od reszty, sięga powyżej pasa i odsłania koszulę.

Wykreślanka dla dzieci. Strój kurpiowski

Leksykon stroju kurpiowskiego »

Czy wiesz, że...

Przekazywana z pokolenia na pokolenie biżuteria była istotną częścią posagu dziewczyny. Kurpianka musiała mieć przynajmniej trzy sznury bursztynów, by dobrze wydać się za mąż.

Strój kurpiowski - wykreślanka online

Leksykon stroju kurpiowskiego »

Czy wiesz, że...

Ulubionym męskim nakryciem głowy był niski, twardy, nie przepuszczający wody kapelusz. Nazywano go grzybkiem, ponieważ wyglądał jak odwrócony, obcięty w połowie grzyb, i miał ten sam kolor, co borowik.

Wykreślanka: strój kurpiowski

Leksykon stroju kurpiowskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju kurpiowskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój kurpiowski
Strój kurpiowski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kurpiowskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.