Strój kurpiowski. Opis

Strój kurpiowski. Opis

Czółko, wystek, grzybek, lejbik... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju kurpiowskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Przybraniem głowy dziewczyny jest czółko wykonane z tektury oklejonej aksamitem, ozdobione kwiatami i wstążkami. Na płócienną koszulę, której ozdobą jest owalny kołnierzyk obdziergany czerwoną koronką, wkłada gorsecik zwany wystkiem. Środkowa część wystka jest krótsza od reszty i odsłania koszulę. Klapki wystka opadają na szeroką mienistą spódnicę, na której zawiązany jest fartuszek zwany zapaską, zdobiony wstawkami z białej koronki. Do świątecznego stroju Kurpianka zakłada trzewiki lub pantofelki. Uzupełnieniem stroju są korale z bursztynu.

Strój kurpiowski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak nosi niski, twardy kapelusz z wojłoku zwany grzybkiem, ozdobiony wstążką i przybraniem z kwiatów. Na białą koszulę z płótna samodziałowego wkłada jakę, zwaną także lejbikiem, czyli krótką kurtkę szytą z czerwonego sukna, lamowaną czarną tasiemką. Pod szyją wiąże dekoracyjną wstążeczkę zwaną faforkiem. Parciane, jasne spodnie wpuszcza w skórzane, wysokie buty z cholewami. Starsi mężczyźni noszą ponadto jako odzież wierzchnią wełniane sukmany, dopasowane w górnej części, rozkloszowane i fałdziste od pasa w dół.

Strój kurpiowski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju kurpiowskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem kurpiowskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem kurpiowskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kurpiowskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.