Strój żywiecki w internecie

Strój żywiecki w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju żywieckim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój żywiecki

Strój żywiecki

Strój kobiecy i męski stanowią parę, ale oparte są na różnych wzorach. Strój męski jest kontynuacją polskiego stroju szlacheckiego i mieszczańskiego. W stroju kobiecym zaś elementy rodzime połączone zostały z garderobą wzorowaną na modzie ogólnoeuropejskiej, szczególnie francuskiej.

Strój żywiecki. Folklor

Muzyka ludowa

Tańczone przez mieszczan żywieckich tańce nie mają swoich odpowiedników na wsi żywieckiej. Są to polki, ogrodnik, polonez z chusteczką, huzar, szewc, kadryl, mazur i walc. Posłuchaj i obejrzyj!

Ciekawostki: haft

Haft żywiecki

Najbardziej pracochłonnym elementem stroju żywieckiego, stanowiącym o kunszcie i talencie żywczanek, są hafty. Żywiecki haft na bawełnianym tiulu to misterne ornamenty roślinne i kwiaty. Zobacz więcej »


Ciekawostki: żywieckie gody

Żywieckie Gody

Na początku każdego roku odbywa się w Żywcu najstarszy i największy przegląd grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Zobacz więcej »


Ciekawostki: miasto

Miasto

Żywiec ma wszystko, co w Beskidach najlepsze: wspaniałą architekturę, oryginalną tradycję, góry i bogatą historię zapisaną w znajdujących się tutaj zabytkach. Zobacz więcej »