Strój szamotulski. Wykreślanka

Strój szamotulski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju szamotulskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Niezależnie od pogody i pory roku, do odświętnego ubrania kobiety zakładały trzy spódnice zwane spódnikami. Jako pierwszy wkładały spódnik z barchanu w czerwonym kolorze, znany dziś jako halka piekielnica.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju szamotulskiego »

Czy wiesz, że...

Jedną z ozdób czerwonej jaki był podszyjnik zwany fartuszkiem. Mocowany do zapinanej na karku stójki, okalał z przodu szyję. Zdobiły go serduszka wyszywane przez dziewczyny w dowód sympatii.

Wykreślanka dla dzieci. Strój szamotulski

Leksykon stroju szamotulskiego »

Czy wiesz, że...

Lola to drewniana laska, którą kawaler wykonywał własnoręcznie. Nosił ją przy sobie, kiedy szedł na zabawę, do kościoła albo na targ. Laski dla gospodarzy wytwarzano z trzciny. Uważano je za bardziej eleganckie.

Strój szamotulski - wykreślanka online

Leksykon stroju szamotulskiego »

Czy wiesz, że...

Uzupełnieniem stroju był ozdobny bat. Przystrojony pękiem kolorowych wstążek, towarzyszył mężczyźnie podczas zabaw czy wesela jako niezbędny rekwizyt tańców obrzędowych i zabaw tanecznych.

Wykreślanka: strój szamotulski

Leksykon stroju szamotulskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju szamotulskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój szamotulski
Strój szamotulski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem szamotulskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.