Strój szamotulski w internecie

Strój szamotulski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju szamotulskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój szamotulski

Strój szamotulski

Strój szamotulski jest jedną z odmian strojów ludowych, noszonych niegdyś w Wielkopolsce. Swoim zasięgiem obejmował Ziemię Szamotulską, która swego czasu stanowiła najgęściej zaludniony obszar historycznej Wielkopolski.

Strój szamotulski. Folklor

Muzyka ludowa

Tańce wielkopolskie odznaczają się rzadko spotykaną w innych regionach kraju dostojnością i powagą. Najbardziej typowe to wiwaty, przodki, chodzone, oraz tańce z rekwizytami - chusteczkami, batami czy butelkami. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: dudy

Dudy

Dudy to instrument typowy dla folkloru Wielkopolski. Mają miech, piszczałki i rezonator z krowiego rogu. Instrumentów tych nie spotyka się w innych regionach kraju, z wyjątkiem Podhala i regionu Żywca. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Wielkopolska

Atrakcyjna Wielkopolska

Wielkopolska, kolebka naszej państwowości, obfituje w atrakcje turystyczne. Tylko tu zobaczysz najstarszy znak drogowy, najstarszy drewniany kościół, najstarszy wiatrak i ostatni w Polsce drewniany ratusz. Zobacz więcej »


Ciekawostki: miasto

Kto się tuła po Szamotułach

Niezrozumiała, nie do końca wyjaśniona jest nazwą miasta - Szamotuły. Podania ludowe wiążą ją z losem kogoś, kto samotnie błądził (czyli sam tułał się) po terenie, na którym powstały Szamotuły. Zobacz więcej »