Strój świętokrzyski. Opis

Strój świętokrzyski. Opis

Trzewiki, zapaska, lejbik, sukmana... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju świętokrzyskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Wełniana chusta w kwiaty, najczęściej czerwona, ozdobiona frędzlami, jest noszona i przez pannę, i przez mężatkę. Pod chustę mężatka zakłada czepek, zaś dziewczyna przypina z boku kwiaty. Kołnierzyk i mankiety białej koszuli zdobi haft krzyżykowy o geometrycznych motywach. Krótki wełniany gorset z baskinką, zakładany na koszulę, związany jest czerwoną wstążką. Wełniana spódnica, gładka lub pasiasta, przepasana jest wełnianą zapaską uszytą z samodziału w czerwono-czarne paski. Jeśli dzień jest chłodny, mieszkanka Gór Świetokrzyskich nosi zapaskę naramienną, szytą z tego samego materiału, co zapaska do pasa. Odświętne skórzane trzewiki do połowy łydki oraz sznury czerwonych korali uzupełniają strój.

Strój świętokrzyski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Najbardziej popularnym nakryciem głowy jest czapka z daszkiem zwana maciejówką. Na dobrze bieloną koszulę z samodziału, której kołnierzyk związany jest czerwoną tasiemką, chłopak zakłada lejbik, czyli krótką wełnianą kamizelkę ozdobioną rzędami błyszczących guzików. Lejbik jest okryciem wierzchnim kawalera, żonaty mężczyzna nosi ponadto długą, szytą z brązowego samodziału sukmanę, którą wyróżnia tylko jedna klapka u kołnierza, zwana siekaczem. Spodnie, sukienne latem, wełniane zimą, wpuszczone są w wysokie skórzane buty z cholewami.

Strój świętokrzyski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju świętokrzyskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem świętokrzyskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem świętokrzyskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem świętokrzyskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.