Strój świętokrzyski w internecie

Strój świętokrzyski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju świętokrzyskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój świętokrzyski

Strój świętokrzyski

Typowym elementem w świętokrzyskim ubiorze kobiecym jest pasiasta zapaska naramienna. Dobrze utkana, chroniła przed chłodem, deszczem i śniegiem. W latach 70. ubiegłego wieku powszechnie nosiły je jeszcze starsze kobiety.

Strój świętokrzyski. Folklor

Muzyka ludowa

W regionie świętokrzyskim najchętniej tańczy się skoczne obertasy, siarczyste wyrywasy i wesołe walczyki. Towarzyszą im przyśpiewki - krótkie, proste w treści i formie, żartobliwe, a czasami frywolne piosenki. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: jaskinia Raj

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Obok jaskini znajduje się Centrum Neandertalczyka. Tu dowiesz się, jak żył neandertalczyk, co jadł, jak walczył i co robił w wolnym czasie. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Święty Krzyż

Święty Krzyż

Na szczycie Świętego Krzyża (Łysiec, 595 m n.p.m.) stoi Klasztor Misjonarzy Oblatów, najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich. W szacownych murach przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Wiąże się z nimi nazwa krainy geograficznej - Góry Świętokrzyskie. Zobacz więcej »


Ciekawostki: park miniatur

W Krajnie jest fajnie!

U stóp Łysicy, w malowniczo położonym Krajnie, znajduje się park miniatur, gdzie podziwiać można ponad 60 modeli najsłynniejszych budowli świata. Większość miniatur wykonana jest w skali 1:25, dzięki czemu łatwo można porównać wielkość poszczególnych budowli. Zobacz więcej »