Strój podlaski. Wykreślanka

Strój podlaski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju podlaskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Kolorowe wyszycia zdobiące koszulę to haft zwany pereborą i peretykiem. Tworzą go motywy geometryczne ułożone pasami.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju podlaskiego »

Czy wiesz, że...

Zakładanie czepka wymagało mnóstwa cierpliwości i czasu! Najpierw kobieta mocowała na głowie drewnianą obręcz. Potem upinała na niej czepek tak, by pośrodku czoła znalazło się trójkątne wcięcie. Na koniec wiązała tył czepka ozdobną wstążką.

Wykreślanka dla dzieci. Strój podlaski

Leksykon stroju podlaskiego »

Czy wiesz, że...

Zanim pojawiły się buty skórzane, mężczyźni na Podlasiu nosili postoły, czyli łapcie plecione z łyka. Zakładali je nie tylko do pracy i w dni powszednie. Chodzili w nich również w niedziele i święta. Nawet pan młody brał ślub w łapciach!

Strój podlaski - wykreślanka online

Leksykon stroju podlaskiego »

Czy wiesz, że...

Wełniane spódnice w pionowe paski o żywych kolorach zwano na Podlasiu pichulami. Szyto je z samodziału, czyli materiału wykonanego na ręcznym warsztacie tkackim.

Wykreślanka: strój podlaski

Leksykon stroju podlaskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju podlaskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój podlaski
Strój podlaski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem podlaskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.