Strój podlaski. Opis

Strój podlaski. Opis

Kaptur, pichula, krajka, nogawice... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju podlaskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna wplata we włosy wstążkę. Mężatka nosi czepek zwany kapturem, z trójkątnym wcięciem z przodu, ozdobiony koronką dookoła, a z tyłu - wstążką. Białą koszulę zdobi haft tkacki z geometrycznymi motywami w czerwonym i czarnym kolorze. Satynowy gorset, z wstawką w kształcie serca w przedniej części, dekorowany barwnymi tasiemkami i guziczkami, podkreśla figurę. Na pichulę, spódnicę z tkaniny w pionowe pasy o żywych kolorach, ozdobioną u dołu tasiemkami, dziewczyna zakłada zapaskę z poziomym układem pasków zebranych w kilka wiązek. Brzegi zapaski obszyte są białą koronką. Strój uzupełniają sznurowane trzewiki na niewysokim obcasie i ozdobne korale.

Strój podlaski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak nosi słomiany kapelusz z szerokim rondem i główką otoczoną wstążką. Długa lniana koszula, której kołnierzyk, rękawy i przednią część zdobi haft, wypuszczona jest na spodnie zwane nogawicami, i przewiązana krajką - ozdobnym pasem z ciemnopomarańczowej tkaniny w podłużne prążki. Na koszulę chłopak zakłada kamizelkę o miejskim kroju. W chłodne dni zarzuca na nią krótki kaftan lub długą sukmanę. Spodnie mają prosty krój. Letnie szyte są z białego płótna, a te przeznaczone na pozostałe pory roku - z grubszych tkanin w kolorze szarym, brązowym lub czarnym. Nogawki spodni chłopak wpuszcza w wysokie, skórzane buty.

Strój podlaski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju podlaskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem podlaskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem podlaskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem podlaskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.