Strój podhalański w internecie

Strój podhalański w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju podhalańskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój podhalański

Strój podhalański

Górale noszą strój podhalański nie tylko z okazji uroczystości kościelnych, rodzinnych, świąt narodowych itp., ale także na co dzień, aby podkreślić swoją odrębność regionalną.

Strój podhalański. Folklor

Muzyka ludowa

Najbardziej charakterystyczne tańce podhalańskie to góralski i zbójnicki. W obydwu tych tańcach widać cechy mieszkańców Podhala: żywotność, temperament, sprężystość i siłę. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: zbójnicy

Tańcowali zbójnicy

Pamięć o nich przetrwała w legendach. Okradali złych, pomagali dobrym - jak szlachetny harnaś Janosik. O przygodach sławnego hetmana zbójników opowiada polski serial telewizyjny. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Zakopane

Zakopane, Zakopane

Skąd się wzięły nazwy Zakopane i Krupówki? Czym jest górskie mamidło i dlaczego przynosi pecha? Jak zbudowane kolejkę na Kasprowy Wierch? Dlaczego Tatry są często określane mianem miniatur Alp? Na stronie Zakopedii znajdziesz odpowiedzi. Zobacz więcej »


Ciekawostki: owczarek podhalański

Owczarek podhalański

Podhalany, psy wykorzystywane do ochrony stad owiec przed drapieżnikami, szczególnie wilkami, doskonale sprawdzają się również jako psy stróżujące i do towarzystwa. Są bardzo posłuszne i opiekuńcze. Zobacz więcej »