Strój opoczyński. Wykreślanka

Strój opoczyński. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju opoczyńskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Misternie upinane kolorowe chusty nosiły i panny, i mężatki. Jeśli jednak dziewczyna szła do kościoła, musiała przypiąć do chustki gałazki ruty. Tak nakazywał obyczaj.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju opoczyńskiego »

Czy wiesz, że...

Oprócz zapasek zakładanych na spódnice, używano również zapasek naramiennych. Zarzucane na ramiona lub głowę chroniły przed deszczem, śniegiem i zimnem.

Wykreślanka dla dzieci. Strój opoczyński

Leksykon stroju opoczyńskiego »

Czy wiesz, że...

W zależności od pory roku i okoliczności mężczyźni nosili różne nakrycia głowy. Wśród kapeluszy wyróżniał się filcowy, zapinany na klamerki, o główce przypominającej wyglądem świński ryjek - i tak go właśnie nazywano. Ale najpowszechniejsze były czapki maciejówki.

Strój opoczyński - wykreślanka online

Leksykon stroju opoczyńskiego »

Czy wiesz, że...

Ozdobny wełniany pas miał trzy metry długości. Można było więc kilkukrotnie owinąć go wokół sylwetki, po czym związać na boku, pozostawiajac dwa długie końce zwisające w dół.

Wykreślanka: strój opoczyński

Leksykon stroju opoczyńskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju opoczyńskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój opoczyński
Strój opoczyński. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem opoczyńskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.