Strój opoczyński. Opis

Strój opoczyński. Opis

Salinówka, kiecka, lejbik, portki... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju opoczyńskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna wiąże na głowie wzorzystą chustkę salinówkę i przypina do niej po bokach kwiaty. Na białą koszulę z płótna, którą zdobią obszycia koronką i kolorowy haft, zakłada kieckę. Tworzy ją szeroka, długa spódnica i doszyty do niej stanik. Obie części kiecki uszyte są z wełnianych pasiaków z pionowym układem pasków w żywych kolorach. Stanik zdobią pasmanteryjne naszycia, a spódnicę - poziome rzędy tasiemek z aksamitu. Kieckę dziewczyna przewiązuje zapaską, czyli fartuchem sporo krótszym od spódnicy, szytym z tego samego materiału, co kiecka, ale w kontrastowym kolorze. Ozdobą zapaski są rzędy naszytych aksamitek i pomponiki kończące wiazania. Odświętny strój uzupełniają sznury korali i skórzane trzewiki.

Strój opoczyński damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak ma na głowie okrągłą, płaską czapkę z daszkiem - maciejówkę. Nosi białą, płócienną koszulę ozdobioną wielobarwnym haftem. Zakłada na nią lejbik, rodzaj kamizelki szytej z tkaniny w drobny deseń. Kamizelka ma wykładany kołnierzyk, jedną lub dwie kieszonki i pasmanteryjne, ozdobne naszycia. W chłodne dni, oprócz lejbika, nosi długą do kostek białą sukmanę ozdobioną czarnymi obszyciami. Do odświętnego stroju zakłada portki - spodnie w drobne prążki, z fałdami w górnej tylnej części. Nogawki portek wpuszcza w wysokie, skórzane buty. Całości dopełnia wełniany ciemnopomarańczowy pas z wiązkami barwnych pasków, wiązany pod lejbikiem lub na sukmanie.

Strój opoczyński męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju opoczyńskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem opoczyńskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem opoczyńskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem opoczyńskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.