Strój opoczyński w internecie

Strój opoczyński w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju opoczyńskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój opoczyński

Strój opoczyński

O strojach opoczyńskich mieszkańcy sąsiadujących terenów mówili: Idą wszystkie kolory. Strój posiadał kilka lokalnych odmian. Na przestrzeni lat ulegał przemianom: zmieniał swoją kolorystykę, krój, a także zdobnictwo.

Strój opoczyński. Folklor

Muzyka ludowa

Żywiołowe oberki, skoczne polki, zalotne walczyki... Kiedyś towarzyszyły mieszkańcom wsi na co dzień i od święta. Dziś przetrwać muzyce ludowej pomagają festiwale - między innymi wydarzenie organizowane od kilku lat w Opocznie pod nazwą Opoczno Stolicą Oberka. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: zamek królewski w Opocznie

Warto zobaczyć

W wielowiekowym Opocznie do dzisiaj zachowały się zabytkowe budowle świadczące o bogatej przeszłości i świetności miasta. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Kazimierz Wielki w Opocznie

Król w Opocznie

Początki historii opoczyńskiego zamku sięgają XIV w. i wiążą się z osobą króla Kazimierza Wielkiego. Legenda głosi, że zamek opoczyński pełnił rolę siedziby królewskiej, gdy król przyjeżdżał na polowania w okoliczne lasy. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Dom Esterki

Dom Esterki

Tradycja ustna przekazywana z pokolenia na pokolenie wiąże powstanie Domu Esterki z legendarną ukochaną króla Kazimierza Wielkiego - Żydówka Esterą. Zobacz więcej »