Strój lubelski. Łamigłówki do wydruku

Strój lubelski. Łamigłówki do wydruku

Krzyżówka, quiz z gwarą i wykreślanka dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Krzyżówka i wykreślanka pomogą uczniom utrwalić nazwy wybranych elementów stroju lubelskiego. Quiz z gwarą to zabawa w odkodowanie czterech regionalizmów.


Pobieranie i drukowanie
Dostępne poniżej łamigłówki to pliki graficzne A4 w formacie png. Jeśli chcesz je pobrać na swój komputer i wydrukować, kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.

Krzyżówka

Strój lubelski - krzyżówka do wydrukowania

Pierogi z kaszą gryczaną to... Dowiesz się, rozwiązując naszą krzyżówkę. Do jej rozwiązania potrzebna jest znajomość nazw podstawowych części stroju lubelskiego. Po prawej stronie karty znajdziesz podpowiedzi. Możesz też zajrzeć do działów Opis oraz Leksykon.

Quiz z gwarą

Strój lubelski - quiz z gwarą do wydruku

Gwara lubelska różni się od ogólnej polszczyzny wymową i oryginalnym słownictwem, w innych stronach nieznanym. Wieść niesie, że mieszkańcy Lublina i okolic używają słów i wyrażeń, których znaczenia nie rozumie nikt poza nimi. Czy poprawnie rozwiążesz nasz quiz?


Quiz dostępny jest w wersji do zabawy online »

Wykreślanka

Strój lubelski - wykreślanka do wydrukowania

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie nazw dwunastu elementów stroju lubelskiego. Lista poszukiwanych słów znajduje się po prawej stronie karty. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach z lewej do prawej, oraz w pionowych kolumnach z góry do dołu. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.


Wykreślanka dostępna jest w wersji do zabawy online »