Strój lubelski. Opis

Strój lubelski. Opis

Trzewiki, zapaska, kaftan, pas... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju lubelskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna nosi wianek przybrany wstążkami, młoda mężatka nakrycie głowy zwane humełką, a kobieta dojrzała - chustę. Na białą bawełnianą koszulę, której kołnierzyk i mankiety wyszyte są haftem krzyżykowym, zakłada aksamitny gorset. Zdobią go tasiemki, cekiny, koraliki, posrebrzane nici i koronki. Na szerokiej wełnianej spódnicy, u dołu ozdobionej pasami błyszczących tasiemek, zawiązuje króciutki fartuszek zwany zapaską. Podobnie jak spódnica, zapaska obszyta jest różnobarwnymi tasiemkami, a ponadto koronką. Czarne odświętne trzewiki sznurowane są czerwoną lub zieloną tasiemką. Strój uzupełniają naszyjniki z naturalnych lub sztucznych korali.

Strój lubelski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Lublinianin nosi słomiany kapelusz, przybrany wstążką, pękiem kwiatów i pawim piórem. Białą, długą płócienną koszulę wykłada na sukienne spodnie i opasuje welurowym pasem. Pas zdobią naszyte tasiemki, cekiny, koraliki oraz okienka, czyli wycięte w tkaninie otwory, pod które podkłada się kolorowe wstążeczki. Podobnie zdobiony jest krótki satynowy lub welurowy kaftan zakładany na koszulę. Nogawki spodni wpuszczone są w cholewy wysokich butów z podkówką pod obcasem.

Strój lubelski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju lubelskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem lubelskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem lubelskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem lubelskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.