Strój lubelski w internecie

Strój lubelski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju lubelskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój lubelski

Strój lubelski

Najbardziej znanym strojem Lubelszczyzny jest strój krzczonowski zwany powszechnie lubelskim. Ten barwny i żywy strój możemy dziś zobaczyć między innymi podczas występów zespołów folklorystycznych.

Strój lubelski. Folklor

Muzyka ludowa

Lubelskie tańce - a jest ich blisko 40 - są bardzo różnorodne. Wykonuje się je wesoło, lekko, wdzięcznie, a jednocześnie z temperamentem. Często tańcom towarzyszą przyśpiewki. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: pisanki lubelskie

Pisanki lubelskie

Przygotowane przez siebie pisanki dziewczyny darowały chłopcom. Jeśli chłopak otrzymał od jednej dziewczyny co najmniej 60 pisanek, wiedział na pewno, że jest w nim zakochana! Zobacz więcej »


Ciekawostki: tkactwo na Lubelszczyźnie

Tkactwo

Ludowe tkactwo Lubelszczyzny posiada bogate tradycje, a tkaniny wyróżniają się szeroką gamą splotów, kolorów i wzorów. Spotyka się wśród nich pasiaki, kraciaki, tkaniny przetykane. Zobacz więcej »


Ciekawostki: miasto

Miasto

Lublin zachwyca siedmiowiekową historią opowiadaną przez muzea, zabytki, tradycyjne smaki oraz legendy ukryte w uliczkach, zaułkach i murach kamienic. Zobacz więcej »