Strój łowicki. Opis

Strój łowicki. Opis

Bielunka, kiecka, lejbik, pas... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju łowickiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna nosi kwiecistą chustę jedwabnicę. Dla ozdoby, przypina po bokach kwiaty. Kołnierzyk i rękawy koszuli z białego płócienka ozdobione są kolorowym haftem. Na koszulę nakłada kieckę, która składa się z dwóch zszytych części: aksamitnego stanika ozdobionego haftem i pasiastej, suto marszczonej spódnicy z aksamitką doszytą wokół dolnego brzegu. Kieckę przewiązuje w talii zapaską, szytą podobnie jak w przypadku spódnicy z pasiastego samodziału i podobnie ozdobioną aksamitką wyszywaną w kolorowe kwiaty. Trzewiki zakłada na białe pończoszki i sznuruje kolorową tasiemką. Uzupełnieniem stroju jest biżuteria, między innymi naturalne korale.

Strój łowicki damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak nosi filcowy kapelusz, okręcony wyszywaną w kwiaty aksamitną wstążką, ozdobiony cekinami i pękiem kwiatów. Na płócienną koszulę zwaną bielunką, której kołnierzyk i mankiety zdobi wielobarwny haft, zakłada lejbik, czyli długą do bioder kamizelkę bez rękawów, obszytą ozdobnym sznureczkiem. Na lejbiku wiąże ozdobny wełniany pas. Jeśli ubiera dodatkowe okrycie wierzchnie z długimi rękawami, spencerek lub sukmanę, wówczas pas zawiązuje na nich. Spodnie szyte z pasiastego wełniaka nosi wpuszczone w skórzane buty z cholewami.

Strój łowicki męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju łowickiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem łowickim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem łowickim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem łowickim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.