Strój łowicki w internecie

Strój łowicki w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju łowickim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój łowicki

Strój łowicki

Barwny, bogato zdobiony strój łowicki uważany jest za najbardziej efektowny ubiór z terenu Mazowsza. Dziś noszony jest podczas świąt i uroczystości kościelnych.

Strój łowicki. Folklor

Muzyka ludowa

Śpiew i taniec odgrywają bardzo ważną rolę na łowickiej ziemi. Melodie są tak stare, że nikt już nie pamięta, kto był ich autorem. Popularnymi tańcami są tu: entuzjastyczny oberek, nostalgiczny kujawiak, uroczysty chodzony oraz różnorodne walczyki. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: tradycje i obrzędy

Tradycje i obrzędy

Słynne obchody Bożego Ciała w Łowiczu wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa narodowego. Mniej znane zwyczaje i doroczne obrzędy łowickie też warte są uwagi. Zobacz więcej »


Ciekawostki: wycinanki

Wycinanki łowickie

Wielobarwnych wycinanek do dekoracji wiejskich izb używano już w XIX wieku. Wycinano je z błyszczącego papieru specjalnymi nożycami do strzyżenia owiec. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Łowicz

Miasto

Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Tylko tu zobaczysz jedyny w Polsce trójkątny rynek, Wawel Mazowsza i skansen pełen eksponatów łowickiej sztuki ludowej. Zobacz więcej »