Strój lachowski. Wykreślanka

Strój lachowski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju lachowskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Gorset, bogato zdobiony haftem i rzędami koralików, pełnił bardzo praktyczną funkcję - usztywniał kobiecą kibić. Dlatego w jego przody wszywano wzmacniające całą konstrukcję pręty.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju lachowskiego »

Czy wiesz, że...

Zawiązanie chusty czepcowej, noszonej przez mężatki, było niezwykle skomplikowane. Najpierw składano ją kilka razy, tworząc sztywny otok. Potem krzyżowano jej rogi, które wiązano nad czołem w ozdobny węzeł.

Wykreślanka dla dzieci. Strój lachowski

Leksykon stroju lachowskiego »

Czy wiesz, że...

Najcenniejszą częścią stroju męskiego jest kaftan - długi do kolan płaszcz, pięknie zdobiony wielobarwnym haftem, pomponikami i guzikami. Tradycja jego noszenia sięga wieku XVII.

Strój lachowski - wykreślanka online

Leksykon stroju lachowskiego »

Czy wiesz, że...

Męską koszulę spinał pod szyją półkolisty ciosek, rodzaj krawata. Szyto go z usztywnionej tkaniny, najczęściej czerwonej, po czym ozdabiano haftem, koralikami, cekinami oraz frędzlami na krawędzi.

Wykreślanka: strój lachowski

Leksykon stroju lachowskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju lachowskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój lachowski
Strój lachowski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem lachowskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.