Strój lachowski. Opis

Strój lachowski. Opis

Gorset, zapaska, błękicie, karbiaki... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju lachowskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna nosi jedwabną chustkę w kremowej tonacji. Kołnierzyk, rękawy i rozcięcie białej koszuli z cieniutkiej bawełny zdobi haft wykonany czerwoną nicią. Na koszulę zakłada gorset z ciemnego aksamitu, bogato zdobiony kolorowym haftem i rzędami koralików. Wiąże go długą wstążką. Suto marszczoną spódnicę w ciemnoróżowym kolorze, obszytą wzdłuż dolnej krawędzi tasiemkami, opasuje jasnoróżową zapaską. Do odświętnego stroju przywdziewa czarne sznurowane trzewiki ze skóry. Strój uzupełniają sznury korali.

Strój lachowski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak nosi czarny, filcowy kapelusz okręcony kolorowym sznureczkiem. Pod kołnierzykiem białej, zdobionej czerwonym haftem koszuli wiąże owalny krawacik lub czerwoną wstążkę. Na koszulę zakłada krótką kamizelkę z barwnymi wyszyciami. Kamizelka nie ma zapięć, odsłania więc przód koszuli, szeroki skórzany pas z mosiężnymi ozdobami oraz przód spodni zwanych błękiciami. Spodnie w górnej części mają dwa rozcięcia - przypory. Ozdobione są z przodu parzenicami (wielobarwny haft w kształcie serca), a po bokach czerwonymi lampasami z kolorowym wyszyciem. Nogawki chłopak wpuszcza w wysokie skórzane buty karbiaki z harmonijką wokół kostki. Na szczególnie uroczyste okazje przywdziewa długi do kolan granatowy kaftan podszyty i lamowany czerwonym suknem, pięknie zdobiony wielobarwnym haftem, pomponikami i guzikami.

Strój lachowski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju lachowskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem lachowskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem lachowskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem lachowskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.