Strój lachowski. Leksykon

Strój lachowski. Leksykon

Czy zapaska to rodzaj paska? Co to takiego karbiaki?

Nasz ilustrowany leksykon to baza wiedzy o stroju lachowskim! Znajdziesz w nim szczegółowe opisy podstawowych elementów stroju w wersji damskiej i męskiej.

Leksykonowi towarzyszą materiały do wydrukowania (plansze-uzupełnianki). Swoją wiedzę o stroju lachowskim sprawdzisz też, rozwiązując krótki quiz online.


Bibliografia
Polskie stroje ludowe, Elżbieta Piskorz-Branekova, Warszawa 2006
Strój i ubiór codzienny Lachów

Leksykon stroju damskiego

Strój lachowski, chustka

chustka

Strój lachowski, koszula

koszula

Strój lachowski, gorset

gorset

Strój lachowski, spódnica

spódnica

Strój lachowski, zapaska

zapaska

Strój lachowski, buty

buty

Strój lachowski, korale

korale

Strój lachowski damski - chustka

chustka

fot. mazowsze.waw.pl

W dni chłodne dziewczyny i kobiety nosiły chusty - jedwabne w kremowej tonacji lub wzorzyste z wełny. Mężatki w czasie świąt przysłaniały głowy chustą czepcową. Zawiązanie takiej chusty było niezwykle skomplikowane. Najpierw składano ją kilka razy, tworząc sztywny otok. Potem krzyżowano jej rogi, które wiązano nad czołem w ozdobny węzeł.

Strój lachowski damski - koszula

koszula

fot. strojludowy.com

Białe koszule szyto z cieniutkich bawełnianych samodziałów - materiałów samodzielnie tkanych na ręcznych krosnach w gospodarstwach domowych. Piękną ozdobą koszuli był haft w postaci maleńkich kwiatków i listków wykonany czerwoną nicią. Wyszycia umieszczano na okrągłym kołnierzyku, rękawach i mankietach oraz wzdłuż rozcięcia z przodu koszuli.

Strój lachowski damski - gorset

gorset

fot. perfekt.krakow.pl

Gorset, szyty z ciemnego aksamitu, bogato zdobiony haftem i rzędami koralików, pełnił bardzo praktyczną funkcję - usztywniał kobiecą kibić. Dlatego w jego przody wszywano wzmacniające całą konstrukcję pręty. W chłodne dni noszono ocieplane kaftaniki z długimi rękawami, pięknie ozdobione koralikami, wyszyciami i guziczkami.

Strój lachowski damski - spódnica

spódnica

fot. perfekt.krakow.pl

Spódnice, długie i szerokie, suto marszczone, szyto z różnych materiałów - zimowe z wełny w ciemnoróżowym kolorze, letnie z płótna lub perkali w drobne wzory na jasnoróżowym lub białym tle. Wszystkie ozdabiano starannie wzdłuż dolnej krawędzi sznureczkiem, tasiemkami lub haftem, najczęściej w czarnym kolorze.

Strój lachowski damski - zapaska

zapaska

fot. strojludowy.com

Zapaski szyto z tych samych materiałów, co spódnice, i podobnie zdobiono, obszywając ponadto boki koronką. Sciśle przestrzegano reguł łączenia obu elementów garderoby. Na przykład do letnich białych spódnic zakładano wyłącznie białe haftowane zapaski.

Strój lachowski damski - buty

buty

fot. folkstar.pl

Jeszcze w początkach XX wieku kobiety nosiły wysokie buty z miękką, karbowaną w okolicy kostki cholewą. Z czasem, kiedy upowszechniły się pończochy, pojawiły się na damskich nogach eleganckie trzewiki - czarne, sznurowane botki na niewysokich obcasach, z cholewką sięgającą do połowy łydki.

Strój lachowski damski - korale

korale

fot. strojludowy.com

Najcenniejszą ozdobą były naszyjniki z korala prawdziwego, noszone w krótkich sznurach nad kołnierzem koszuli. Kobiety okalały nimi szyję tak, by największe paciorki znalazły się pośrodku, a najdłuższy sznur - najniżej. Zawieszały na nim krzyżyki i medaliki przywożone z odpustów lub pielgrzymek do słynnych sanktuariów.


Leksykon stroju męskiego

Strój lachowski, kapelusz

kapelusz

Strój lachowski, koszula

koszula

Strój lachowski, błękicie

błękicie

Strój lachowski, pas

pas

Strój lachowski, kamizelka

kamizelka

Strój lachowski, kaftan

kaftan

Strój lachowski, buty

buty

Strój lachowski męski - kapelusz

kapelusz

fot. mazowsze.waw.pl

Do męskiego stroju noszono czarny, filcowy kapelusz. Miał lekko podwinięte ku górze rondo i niewysoką, wypukłą główkę, którą otaczały ozdobne sznureczki i tasiemki. Kawaler ponadto przypinał z boku sztuczne kwiatki, pomponiki albo ptasie pióra.

Strój lachowski męski - koszula

koszula

fot. mystkowianie.pl

Męską koszulę z białego lnu ozdabiał haft wykonany czerwoną nicią, rozmieszczony na kołnierzu, mankietach, rękawach i z przodu przy rozcięciu. Koszulę spinał pod szyją półkolisty ciosek, rodzaj krawata. Szyto go z usztywnionej tkaniny, najczęściej czerwonej, po czym ozdabiano haftem, koralikami, cekinami oraz frędzlami na krawędzi.

Strój lachowski męski - błękicie

błękicie

fot. strojludowy.com

Spodnie z granatowego sukna o prostym kroju nazywano błękiciami (lub błokiciami). W górmej części miały dwa rozcięcia - przypory, które ułatwiały ich zakładanie. Ozdobą spodni były pasy czerwonego sukna, które przyszywano wzdłuż szwów po zewnętrznej stronie nogawek i dekorowano kolorowymi wyszyciami, oraz parzenice, czyli wielobarwny haft w kształcie serca. Parzenice pełniły też praktyczną rolę, wzmacnaiły bowiem rozcięcia z przodu spodni. Nogawki spodni zawsze wkładano w cholewki butów.

Strój lachowski męski - pas

pas

fot. mazowsze.waw.pl

Skórzany, szeroki pas zakładano na koszulę i spodnie. Zapinany na klamerki, ozdobiony był ornamentem wytłaczanym w skórze, mosiężnymi guzami i kółkami. Skórę przeznaczoną do jego wykonania składano podwójnie i zszywano tak, by pomiędzy dwie warstwy pasa można było wsunąć pieniądze, dokumenty i inne, ważne dla właściciela drobiazgi.

Strój lachowski męski - kamizelka

kamizelka

fot. etnopunkt.pl

Kamizelka zakładana na koszulę, szyta z granatowego sukna, podbita i lamowana czerwonym, bajecznie ozdobiona kolorowym haftem pięknie komponowała się z resztą odświętnego ubrania. Nie miała zapięć, więc odsłaniała hafty z przodu koszuli i spodni, i skórzany pas. Stanowiła samodzielny element stroju, ale noszona była też pod kaftanem.

Strój lachowski męski - kaftan

kaftan

fot. mazowsze.waw.pl

Najcenniejszą, a jednocześnie najbardziej charakterystyczną częścią stroju męskiego jest kaftan - długi do kolan granatowy płaszcz podszyty i lamowany czerwonym suknem, pięknie zdobiony wielobarwnym haftem, pomponikami i guzikami. Tradycja jego noszenia sięga wieku XVII. Za bohaterską walkę ze Szwedami, którzy wówczas najechali nasz kraj, król Jan Kazimierz obdarował Lachów mundurami najeźdców. Na tych mundurach właśnie miał być wzorowany krój lachowskiego kaftana. Nosili go początkowo tylko młodzi, niezamężni mężczyźni z bogatych rodzin, później włączyli go do swojej garderoby także starsi gospodarze.

Strój lachowski męski - buty

buty

fot. strojeludowe.ipr.pl

Mężczyźni nosili wysokie, skórzane buty różnego rodzaju, wśród których największym uznaniem cieszyły się karbiaki. Zakładane tylko do stroju odświętnego, miały sztywną cholewę, harmonijkę wokół kostki i niskie, podbite podkówkami obcasy. Sztywną część cholewek dekorowano tłoczonymi wzorami o motywach z lachowskiego haftu. Z przodu i z tyłu doszywano paski skóry wycinane w ozdobne ząbki. Karbiaki były kosztowne, wyrabiane przez najbardziej biegłych szewców, więc na ich sprawienie mogli sobie pozwolić tylko zamożni gospodarze.


Materiały do wydrukowania

Sprawdź znajomość nazw podstawowych części odświętnego stroju lachowskiego. Plansze-uzupełnanki możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem lachowskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem lachowskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem lachowskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.