Strój lachowski w internecie

Strój lachowski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju lachowskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój lachowski

Strój lachowski

Strój ludowy Lachów Sądeckich, zwłaszcza męski, to jeden z najdroższych i najpiękniej zdobionych ubiorów regionalnych. Obecnie można go podziwiać nie tylko w muzeach prezentujących kulturę ludową, lecz także jako strój współczesnych zespołów folklorystycznych.

Strój lachowski. Folklor

Muzyka ludowa

Krakowiak sądecki to taniec wykonywany wyłącznie przez mężczyzn. Tancerze stoją w luźnym szeregu, przesywając się to do przodu, to do tyłu krokami przypominającymi cwał, wykonując przysiady, podskoki i przytupy. Krakowiakowi towarzyszą przyśpiewki. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: strój Lachów

Szycie stroju Lachów

Spod igły Marii Waśko z Chełmca wychodzą arcydzieła sztuki ludowej. Pani Maria od ponad 55 lat troszczy się o zachowanie muzyki, tańców, gwary, obyczajów i stroju Lachów. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Muzeum Lachów w Podegrodziu

Muzeum Lachów

Muzeum powstało z prywatnej kolekcji etnograficznej założycieli. Ekspozycja poświęcona jest tradycyjnej kulturze regionu lachowskiego. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Sądecczyzna

Sądecczyzna jesienią

Jesień w górach wygląda niezwykle malowniczo, a na Sądecczyźnie nie brakuje pięknych miejsc i wspaniałych krajobrazów, które gwarantują niezapomniane wrażenia. Zobacz więcej »