Strój lachowski. Ciekawostki regionalne

Strój lachowski. Ciekawostki regionalne

Poznaj ciekawostki związane z regionem, z którego pochodzi strój lachowski.

Podegrodzie i okolice to fascynująca kraina z mnóstwem atrakcji i tajemnic do odkrycia.

Poniżej znajdziesz przykłady wyrażeń gwarowych, krótkie wprowadzenie w świat lachowskiej kuchni, a także legendę o pochodzeniu podegrodzkiego kaftana.

Z odkodowaniem wybranych regionalnych słówek zmierzysz się, rozwiązując quiz online. Możesz również skorzystać z jego wersji przygotowanej do wydruku.

Gwara regionalna

Bedzie tako godka

Sądeckie Lachy mają własną, piękną gwarę. Inna wymowa słów używanych w całej Polsce, różnice w odmianie wyrazów oraz oryginalne słownictwo i akcent - wszystko to sprawia, że gwara ta może być niezrozumiała dla przybysza spoza regionu.

Oto kilka przykładów odmiennej wymowy wyrazów używanych w całej Polsce:

  • łobrocka - obrączka
  • słójce - słońce
  • włorek - worek
  • rysuwać - rysować

A teraz kilka regionalnych słów:

  • bojcyć - plotkować
  • chodok - chłopak
  • durknąć - uderzyć
  • dziopa - dziewczyna

No i tako jest ta naso gwara. Tak godame jak umiema, jag nas babki i dziodki ucyły.


Dowiedz się więcej o gwarze sądeckiej »

Kuchnia regionalna

Chleb, święty dar boży

Tradycyjne pożywienie Lachów Sądeckich opierało się niemal wyłącznie na surowcach wytworzonych we własnym gospodarstwie. Były to głównie produkty roślinne: przede wszystkim mąki i kasze zbożowe, ziemniaki oraz kapusta.

Chleb odgrywał u Lachów Sądeckich, podobnie jak w kulturze chłopskiej całej Polski, niezwykle ważną, symboliczną rolę świętego daru Bożego. Odnoszono się do niego z wielkim szacunkiem. Przed wyrabianiem ciasta, pieczeniem i krojeniem każdego bochenka czyniono na nim znak krzyża; przepraszano go i całowano, gdy przypadkiem upadł. W wielu obrzędach dorocznych (jak wigilia Bożego Narodzenia lub dożynki) i rodzinnych (np. wesele) pełnił ważną, magiczną funkcję, zaklinając dostatek.


Lachy Sądeckie: pożywienie i kuchnia »

Legendy ludowe

Legenda o kaftanie

Podegrodzie, niewielka dziś miejscowość z wielką przeszłością, malowniczo położona w centrum Kotliny Sądeckiej, to jedno z najbardziej interesujących miejsc w Polsce. Podegrodzianie bardzo pielęgnują tradycje i dumni są ze swojego starego rodowodu.

Wśród przekazywanych z pokolenia na pokolenie podegrodzkich podań i legend znajduje się opowieść o pochodzeniu jednego z najbardziej charakterystycznych elementów stroju męskiego. Mowa o bajecznie zdobionym kaftanie. Podegrodzianie utrzymują, że tylko oni mają prawo noszenia takiego odzienia, ponieważ przywilej ten nadał im sam król Jan Kazimierz za bohaterską walkę ze Szwedami. W 1651 roku mieszkańcy Podegrodzia odbili pobliski Nowy Sącz z rąk najeźdców, po czym król zezwolił im wziąć wszystkie łupy, w tym szwedzkie mundury. Na tych właśnie mundurach wzorowany jest lachowski kaftan, z czasem ozdobiony swojskim wielobarwnym haftem, oraz czerwonymi, żółtymi i zielonymi pomponikami.


Więccej o historii Podegrodzia dowiesz się z artykułu Gród skąd nasz ród »

Materiały do wydrukowania

Quiz gwarowy, a także uzupełniającą go krzyżówkę z hasłem (żeby ją rozwiązać, trzeba znać nazwy elementów stroju lachowskiego - podpowiedzi znajdziesz w działach Opis oraz Leksykon) możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Quiz z gwarą do wydrukowania
Krzyżówka z hasłem do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem lachowskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.