Strój krakowski w internecie

Strój krakowski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju krakowskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój krakowski

Strój krakowski

Strój krakowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych strojów ludowych w naszym kraju. Noszony nie tylko wokół samego miasta Krakowa, ale także wiele kilometrów dalej, uznawany jest od ponad dwustu lat za polski strój narodowy.

Strój krakowski. Folklor

Muzyka ludowa

Krakowiak początkowo tańczony był jedynie przez lud wiejski. Z czasem stał się tak popularny, że trafił nie tylko do miast i na dwory szlacheckie, ale również rozprzestrzenił się na całą Polskę. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: legendy krakowskie

Legendy

Każdy zna opowieść o wawelskim smoku, pokonanym przez dzielnego szewczyka Skubę. Tu przeczytasz - oprócz tej najbardziej znanej - dziewięć innych legend, które tworzyły magiczny Kraków. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Wawel

Czas na Wawel

Katedra na Wawelu jest od czasów Władysława Łokietka nekropolią polskich władców. Według legendy, o północy w Boże Narodzenie duchy królów zbierają się w podziemiach, by radzić nad losami Polski. Zobacz więcej »


Ciekawostki: krakowskie szopki

Szopki krakowskie

Konkurs na najpiękniejszą szopkę jest barwnym wydarzeniem w przedświątecznym Krakowie. Ich twórcy, zainspirowani architekturą królewskiego miasta, budują szopki przypominające pałace z baśni. Zobacz więcej »