Strój kołbielski. Leksykon

Strój kołbielski. Leksykon

Czym jest szalinówka? Co to takiego drapocki? Kto nosi odziewkę, a kto sukmanę?

Nasz ilustrowany leksykon to baza wiedzy o stroju kołbielskim! Znajdziesz w nim szczegółowe opisy podstawowych elementów stroju w wersji damskiej i męskiej.

Leksykonowi towarzyszą materiały do wydrukowania (plansze-uzupełnianki). Swoją wiedzę o stroju kołbielskim sprawdzisz też, rozwiązując krótki quiz online.


Bibliografia
Polskie stroje ludowe, Elżbieta Piskorz-Branekova, Warszawa 2007
Stroje ludowe

Leksykon stroju damskiego

Strój kołbielski, szalinówka

szalinówka

Strój kołbielski, czepiec

czepiec

Strój kołbielski, koszula

koszula

Strój kołbielski, kiecka

kiecka

Strój kołbielski, zapaska

zapaska

Strój kołbielski, gorset

gorset

Strój kołbielski, kaftan

kaftan

Strój kołbielski, odziewka

odziewka

Strój kołbielski, korale

korale

Strój kołbielski, buty

trzewiki

Strój kołbielski damski - nakrycie głowy

nakrycie głowy

fot. GBP Kołbiel

Przystrój głowy różnił się w zależności od stanu cywilnego. Wszystkie kobiety nosiły chustki, najczęściej małe, wzorzyste szalinówki wiązane w węzeł na karku. W ciepłe dni panny chodziły z odkrytą głową, dla ozdoby wplatając wstążki w warkocze. Wyłącznie dla mężatek zarezerwowane były misternie upinane czepce. Znano ich kilka rodzajów. Najbardziej strojny wykonywano z mocno krochmalonego tiulu, po czym zdobiono haftem, koronką zebraną w zakładeczki, wstążeczkami w pastelowych kolorach, a nawet koralikami. Zakładano go po raz pierwszy podczas weselnego obrzędu oczepin. Starsze mężatki nosiły czepki mniej krochmalone, bez haftów na główce, i wiązały na nich chustki. Noszono również wiązane pod brodą batystowe półczepki z koronkowymi i tiulowymi wstawkami.

Strój kołbielski damski - koszula

koszula

fot. GBP Kołbiel

Odświętne koszule szyto z samodziałowego płótna lnianego, tkanego przez gospodynie na krosnach ręcznych. Koszule starszego typu były długie, sięgały do połowy łydki. Mankiety rękawów, a także - choć rzadziej - kołnierzyk zdobiono haftem. Tworzyły go ułożone pasami ściegi i elementy geometryczne wykonane nicią czerwoną, niebieską, białą i czarną. Poszczególne komponenty wyszycia miały własne nazwy, na przykład kokoszka, łapki, longotka, krzyżaczki i pączki. Brzegi mankietów i kołnierzyka wykańczano często białą koronką robioną ręcznie na szydełku lub fabryczną.

Strój kołbielski damski - kiecka

kiecka

fot. GBP Kołbiel

Spódnica zwana kiecką lub sorcem, najczęściej pasiasta w pionowe prążki, sięgała do połowy łydki. Krój spódnicy był dość prosty, ale jej górną część marszczono, układając materiał w drobne fałdy. Samodział, z którego szyto kiecki, zmieniał się w czasie. Najstarsze spódnice były lniane, gładkie lub w drobne białe prążki. Później pojawiły się kiecki wełniane, szyte z pasiaków o dnie czerwonym, czerwono-czarnym lub wiśniowo-brązowym, z prążkami w różnych odcieniach zielonego, granatu, czerwonego, fioletu, bordo, buraczka, różu. Z pasiaków o czarnym i granatowym dnie szyto kiecki noszone w czasie żałoby, Wielkiego Postu i Adwentu.

Strój kołbielski damski - zapaska

zapaska

fot. GBP Kołbiel

Zakładane na kieckę fartuchy do pasa noszono na co dzień i od święta. Zapaski codzienne szyto z tkanin gorszego gatunku, natomiast odświętne - z pięknych pasiastych samodziałów. W starszych fartuchach, które były obszerne i zakrywały kieckę, dominowały paski poprzeczne. Nowsze zapaski, węższe i krótsze, miały układ pasków pionowy. Dno pasiaka w najstarszych fartuchach było czarne, granatowe i czerwone, w nowszych także zielone, lebiodowe, fiołkowe. Starannie dbano o to, by kolory zapaski współgrały z kolorami kiecki. Czasem dolną krawędź fartucha zdobiono białą lub czarną koronką.

Strój kołbielski damski - gorset

gorset

fot. GBP Kołbiel

Do szycia gorsetów używano kupnych materiałów, na przykład kosztownego adamaszku w duże kwiaty. Wybierano materiały jednolitego koloru, zwykle czerwone lub granatowe. Z głębokim owalnym dekoltem, dopasowany w talii, lekko rozszerzany w biodrach, gorset subtelnie podkreślał kobiecą sylwetkę. Sznurowano go z góry na dół ozdobną wstążką lub wełnianym sznurkiem w kolorze gorsetu.

Strój kołbielski damski - kaftan

kaftan

fot. GBP Kołbiel

W chłodniejsze dni kobieta zakładała krótki kaftan. Używano dwóch typów tego wierzchniego okrycia. Mniej reprezentacyjny oblecok miał prosty krój i szyty był zwykle z samodziałów, natomiast kaftan rulkowany, wykonany zawsze z materiału fabrycznego, najczęściej z cienkiej wełenki w jednym wybranym kolorze (zielony, buraczkowy, lila, brązowy, granatowy, kremowy, biały) był pięknie zdobiony. Wyróżniała go baskinka, czyli zebrany w fałdki pas tkaniny doszyty na poziomie talii, oraz wąskie pasma zakładek na mankietach rękawów, w pasie i wzdłuż obu przodów. Innym sposobem zdobienia kaftanów były naszycia z tasiemek czarnego aksamitu, które podkreślały talię, zapięcie i mankiety.

Strój kołbielski damski - odziewka

odziewka

fot. GBP Kołbiel

Zapaska zarzucana na ramiona i plecy, a czasem na głowę, służyła do zadań specjalnych: chroniła przed chłodem, wiatrem i deszczem. Od fartucha noszonego do pasa była nieco szersza i dłuższa, miała też szersze prążki lub wolniejszy rytm ich powtarzania się. Dno samodziałowych pasiaków, z których szyto odziewki, było dawniej czarne, granatowe lub czerwone, później - już tylko czerwone. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku zapaski naramienne nosiły powszechnie wszystkie kobiety, potem przeważnie starsze.

Strój kołbielski damski - korale

korale

fot. GBP Kołbiel

Ozdobą kobiecego stroju były naszyjniki z różnych materiałów, o różnej wielkości i długości. Jednocześnie noszono ich kilka. I tak, szyję okalały rzędy drobnych perełek, naturalnych rzecznych lub sztucznych dętek. Na piersi spływały sznury czerwonych korali oraz naszyjniki z bursztynów, którym przypisywano lecznicze właściwości. Do ostatniego, najdłuższego sznura mocowano krzyżyk lub medalik.

Strój kołbielski damski - buty

buty

fot. folkstar.pl

Odświętnym obuwiem były czarne sznurowane trzewiki z długą cholewką i niezbyt wysokim obcasem. Noszono też skórzane czarne pantofle. Buty zakładano na pończochy w białym lub czarnym kolorze, kupowane na targu lub robione ręcznie. Zakup obuwia był sporym wydatkiem. Trzewiki czy pantofle musiały służyć właścicielce przez długie lata, dlatego niezwykle o nie dbano i używano jak najrzadziej. Na przykład latem kobiety chodziły boso.


Leksykon stroju męskiego

Strój kołbielski, maciejówka

maciejówka

Strój kołbielski, rogatywka

rogatywka

Strój kołbielski, koszula

koszula

Strój kołbielski, spodnie

spodnie

Strój kołbielski, kamizelka

kamizelka

Strój kołbielski, kaftan

kaftan

Strój kołbielski, sukmana

sukmana

Strój kołbielski, pas

pas

Strój kołbielski, buty

buty

Strój kołbielski męski - nakrycie głowy

nakrycie głowy

fot. GBP Kołbiel

W Kołbieli i okolicach mężczyźni nosili różne nakrycia głowy. Czapki szyte z ciemnego futra baraniego lub jagnięcego używane były przez cały rok i do wszystkich rodzajów odzieży. Rogatywki skrojone z czterech klinów sukna, otoczone barankiem, zakładano do dostojnej sukmany w dni świąteczne. Czarne filcowe kapelusze przepasane czarną wstążką noszono na co dzień i od święta, zakładano je i do sukmany, i do kaftana, a nawet do kamizelki i koszuli. Z czasem ich miejsce zajęły maciejówki, okrągłe czapki z czarnego lub granatowego sukna, z lakierowanym daszkiem.

Strój kołbielski męski - koszula

koszula

fot. GBP Kołbiel

Pierwotnie męskie koszule zakładano na wierzch spodni, później wkładano do środka, za pasek. Koszule szyto z bielonych samodziałów. Były dość długie i szerokie, i suto marszczone przy szyi i mankietach. Mały stojący kołnierzyk wiązano czerwoną wstążeczką zaściegacką lub zapinano na guzik. Ponadto kołnierzyk, a czasem też mankiety rękawów zdobiono prostym haftem w kolorach granatowym, czarnym i czerwonym.

Strój kołbielski męski - spodnie

spodnie

fot. GBP Kołbiel

Kołbielskie portki miały prosty krój, niemal gładki przód i suto przymarszczany tył. Zapinano je pierwotnie na drewniany kołeczek, który pełnił rolę guzika. Nogawki wpuszczano w cholewy butów. W użyciu były dwa rodzaje spodni. Gacie z płótna samodziałowego, farbowane zazwyczaj na czarno, czasem w czerwone lub modre prążki, noszono jako odzież wierzchnią latem, a w pozostałe pory roku zakładano pod cieplejsze drapocki. Te drugie tkano na czarnym parcie z wełnianym wątkiem. Nierzadko do wątku dodawano nić w jasnym kolorze, uzyskując pstrość tkaniny. Wzorem często stosowanym na drapockach były prążki.

Strój kołbielski męski - kamizelka

kamizelka

fot. GBP Kołbiel

Krótkie, sięgające nieco za pas kamizelki miały prosty krój, przy szyi owalne wycięcie i wykładany kołnierzyk. Zapinane były na rząd czarnych guzików. Szyto je z czarnych lub granatowych wełnianych samodziałów w drobne jasne lub wielobarwne poziome prążki. Kamizelki, fantazyjnie przewiązane wzdłuż dolnej krawędzi ozdobnym pasem, zakładano na koszule. Niekiedy noszono je pod kaftanem lub sukmaną.

Strój kołbielski męski - kaftan

kaftan

fot. GBP Kołbiel

Kaftany o kroju zbliżonym do marynarki, zwane tez spencerami, zakładano bezpośrednio na koszulę lub kamizelkę. Latem pełniły funkcję odzieży wierzchniej. Szyto je z wełnianych samodziałów w czarnym lub granatowym kolorze, czasem używano tkanin w wielobarwne prążki. Kaftany sięgały zazwyczaj poniżej pasa, chociaż noszono też dłuższe, osłaniające biodra. Jedne i drugie miały luźne plecy i przody, i wykładany kołnierzyk z pojedynczymi lub podwójnymi klapkami. Brzegi spencera obszywano czarną ozdobną taśmą, podkreślając w ten sposób klapy kołnierzyka, mankiety rękawów i zapięcie.

Strój kołbielski męski - sukmana

sukmana

fot. GBP Kołbiel

Długa, odcinana w pasie, sięgająca kostek sukmana, zwana burką lub kapotą, szyta z niebarwionego samodziału, to okrycie wierzchnie zakładane na kaftany, kamizelki, koszule, a zimą - na kożuchy. Sukmanę zapinano na haftki, guziki lub - najczęściej - na ozdobne pętle wykonane z grubego sznurka. Kołnierze, brzegi i szwy obszywano dla wzmocnienia i ozdoby czarną lub ciemnobrązową taśmą. W użyciu były dwa rodzaje sukman różniące się nieco krojem pleców - proste i fałdziste. Jedne i drugie przewiązywano wełnianym pasem.

Strój kołbielski męski - pas

pas

fot. GBP Kołbiel

Zarówno sukmany, kaftany, kamizelki, a nawet koszule przewiązywano w talii pasami. Wełniane, tkane na domowych krosnach, w jednolitym, najczęściej czerwonym kolorze lub w wielobarwne poziome prążki, kołbielskie pasy zawsze były wykończone frędzlami. Długie na cztery metry, parokrotnie okręcone wokół sylwetki mężczyzny, z końcami związanymi w węzeł lub zatykanymi za opasanie, były niezbędnym dopełnieniem męskiego stroju.

Strój kołbielski męski - buty

buty

fot. strojeludowe.ipr.pl

Fason męskich butów zmieniał się w czasie. Najstarszy typ obuwia miał miękkie, odwijane cholewy. Później weszły w modę buty z harmonijką w okolicy kostki. W latach dwudziestych ubiegłego wieku pojawiło się obuwie ze sztywną cholewą. Słoma wkładana do butów chroniła przed zimnem i wilgocią, natomiast lniane płótno, którym owijano stopy, pełniło funkcję dzisiejszych skarpetek.


Materiały do wydrukowania

Sprawdź znajomość nazw podstawowych części odświętnego stroju kołbielskiego. Plansze-uzupełnanki możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem kołbielskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem kołbielskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kołbielskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.