Strój kociewski. Wykreślanka

Strój kociewski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju kociewskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Kociewianki nosiły jednocześnie kilka spódnic. Nakładały je kolejno na koszulę: najpierw dwie, które pełniły rolę halek, potem spódnicę z ukrytą kieszonką, a na koniec najbardziej strojną i widoczną dla wszystkich kiecę.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju kociewskiego »

Czy wiesz, że...

Piesek to specjalny przyrząd ułatwiający ściąganie z nóg butów ze sztywną, długą cholewą. Była to deska z wycięciem na piętę, pochylona pod odpowiednim kątem. Aby zdjąć obuwie bez użycia rąk, należało w piesku umieścić nogę we właściwy sposób. Piesek podtrzymywał wówczas but i pozwalał na łatwe wysunięcie z niego stopy.

Wykreślanka dla dzieci. Strój kociewski

Leksykon stroju kociewskiego »

Czy wiesz, że...

Wstawka w kształcie choinki zdobiąca sznurówkę, czyli gorset noszony przez panie, jest dziś jednym ze znaków rozpoznawczych stroju kociewskiego.

Strój kociewski - wykreślanka online

Leksykon stroju kociewskiego »

Czy wiesz, że...

Wąskie spodnie w kratkę, wpuszczane w buty z cholewami, są dziś jedną z najbardziej charakterystycznych cech współczesnego stroju kociewskiego.

Wykreślanka: strój kociewski

Leksykon stroju kociewskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju kociewskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój kociewski
Strój kociewski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kociewskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.