Strój kociewski. Opis

Strój kociewski. Opis

Sznurówka, kieca, maciejówka, kamizelka... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju kociewskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna przystraja głowę wiankiem. Białą koszulę z cienkiego płótna zdobią naszycia z delikatnej koronki i haft. Kociewianka nosi jednocześnie kilka spódnic. Nakłada je kolejno: najpierw spódnice pełniące rolę halek, potem spódnicę z ukrytą kieszonką, a na koniec widoczną dla wszystkich kiecę. Do kiecy, ozdobionej u dołu kilkoma rzędami czarnej tasiemki lub pasem aksamitu z wyszyciami, doszyty jest obcisły stanik. Kiecę dziewczyna przewiązuje białym fartuchem. Dolną część fartucha urozmaica piękny kolorowy haft. Dopełnieniem stroju jest gorset zwany sznurówką. Przednią część sznurówki zdobi sukienna wstawka w kształcie choinki. Do odświętnego stroju dziewczyna zakłada czarne, snurowane trzewiki i sznury korali.

Strój kociewski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Kociewiak nosi okrągłą czapkę z daszkiem i otokiem zwaną maciejówką. Kołnierzyk białej lnianej koszuli przewiązuje czerwoną tasiemką upiętą w kokardę. Na koszulę zakłada sięgającą bioder granatową kamizelkę z niskim stojącym kołnierzem, podszytą i lamowaną czerwonym suknem. W dni chłodne przywdziewa szytą z grubego sukna sukmanę - rodzaj długiego do pół łydki płaszcza. Nogawki wąskich spodni w barwną kratkę wpuszcza w wysokie, skórzane buty.

Strój kociewski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju kociewskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem kociewskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem kociewskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kociewskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.