Strój kociewski w internecie

Strój kociewski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju kociewskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój kociewski

Strój kociewski

Strój ludowy na Kociewiu wyszedł z użycia już w XIX wieku. Dziś odtwarzany jest w celach promocji regionu i na potrzeby zespołów folklorystycznych. W efekcie powstaje jego wersja sceniczna, która jest kostiumem zakładanym na szczególne okazje.

Strój kociewski. Folklor

Muzyka ludowa

W kapelach ludowych usłyszysz dwa szczególne instrumenty. Burczybas to beczułka z końskim włosiem w środku. Dźwięki wydobywa się pociągajac włosiem. Diabelskie szkrzypce z maską diabła w górnej części i pudłem z grzechotkami w dolnej, służą głównie do gry perkusyjnej. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: zimorodki na Kociewiu

Zimorodki jak motyle

Na Kociewiu, nad rzeką Wdą, żyje najwięcej zimorodków w Polsce. Te pięknie ubarwione ptaki wybierają na miejsce zamieszkania czyste akweny wodne, zalesione brzegi i piaszczyste skarpy. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Pelplin

Pelplin

Pelpliński klasztor jest zaliczany do najlepiej zachowanych obiektów pocysterskich w Polsce i Europie. Nad całym kompleksem góruje gotycka świątynia, będąca drugim co do wielkości ceglanym kościołem w Polsce. Zobacz więcej »


Ciekawostki: atrakcje kociewskie

Atrakcyjne Kociewie

Urocza kraina lasów, jezior i rzek, z mnóstwem ciekawych zabytków. Wybierając się na Kociewie, koniecznie musisz odwiedzić kilka miejsc. Zobacz więcej »