Strój kaszubski. Łamigłówki do wydruku

Strój kaszubski. Łamigłówki do wydruku

Krzyżówka, quiz z gwarą i wykreślanka dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Krzyżówka i wykreślanka pomogą uczniom utrwalić nazwy wybranych elementów stroju kaszubskiego. Quiz z gwarą to zabawa w odkodowanie czterech regionalizmów.


Pobieranie i drukowanie
Dostępne poniżej łamigłówki to pliki graficzne A4 w formacie png. Jeśli chcesz je pobrać na swój komputer i wydrukować, kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.

Krzyżówka

Strój kaszubski - krzyżówka do wydrukowania

W mowie kaszubskiej sierpień to... Dowiesz się, rozwiązując naszą krzyżówkę. Do jej rozwiązania potrzebna jest znajomość nazw podstawowych części stroju kaszubskiego. Po prawej stronie karty znajdziesz podpowiedzi. Możesz też zajrzeć do działów Opis oraz Leksykon.

Quiz z gwarą

Strój kaszubski - quiz z gwarą do wydruku

Prastary język kaszubski jest jak wehikuł czasu. Zachowały się w nim słowa i dźwięki, które zostały już dawno zapomniane w polszczyźnie. Przy szybkiej wymowie staje się zupełnie niezrozumiały dla mieszkańców innych regionów Polski. Spróbuj rozwiązać nasz quiz i odkoduj cztery kaszubskie słówka.


Quiz dostępny jest w wersji do zabawy online »

Wykreślanka

Strój kaszubski - wykreślanka do wydrukowania

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie nazw dwunastu elementów stroju kaszubskiego. Lista poszukiwanych słów znajduje się po prawej stronie karty. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach z lewej do prawej, oraz w pionowych kolumnach z góry do dołu. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.


Wykreślanka dostępna jest w wersji do zabawy online »