Strój kaszubski. Opis

Strój kaszubski. Opis

Złotnica, szertuch, liwk, węps... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju kaszubskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Mężatka nosi na głowie złotnicę, czyli aksamitny czepek wyszywany złotą nicią i ozdobiony wstążkami, dziewczyna stroi głowę wiankiem lub opaską w kolorze spódnicy. Na białą płócienną koszulę zakłada aksamitny gorset wyszywany złotą lub srebrną nicią, czarny lub w kolorze spódnicy. Kaszubka nosi jednocześnie dwie spódnice: spodnia pełni rolę halki, wierzchnia jest szeroka i suto marszczona, w żywych kolorach dla młodych, w ciemnych dla starszch kobiet. W pasie zawiązuje białą lnianą zapaskę zwaną szertuchem, ozdobioną u dołu misternym haftem. Odświętne wiksówki, czyli czarne, zapinane na pasek półbuciki, zakłada do białych pończoch. Uzupełnieniem stroju są korale.

Strój kaszubski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Nakryciem głowy jest filcowy kapelusz ozdobiony tasiemką. Na białą płócienną koszulę chłopak zakłada albo krótką kamizelkę zwaną liwkiem, albo nieco dłuższy kaftan węps, dopasowany do figury, ozdobiony wyszyciami i rzędami metalowych guzików. Kiedy nosi te dwie części stroju jednocześnie, nie zapina kaftana. Starsi mężczyźni przywdziewają ponadto kosztowne sukmany o kroju kontuszowym. Odświętne buksy, czyli spodnie uszyte z zamszu, wpuszczone są w skorznie, wysokie buty wykonane z surowej skóry, o sztywnej, szerokiej cholewie, zawsze wypolerowane i błyszczące.

Strój kaszubski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju kaszubskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem kaszubskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem kaszubskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kaszubskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.