Strój kaszubski. Leksykon

Strój kaszubski. Leksykon

Cóż to takiego węps? Czym są wiksówki? Czy złotnica jest ze złota?

Nasz ilustrowany leksykon to baza wiedzy o stroju kaszubskim! Znajdziesz w nim szczegółowe opisy podstawowych elementów stroju w wersji damskiej i męskiej.

Leksykonowi towarzyszą materiały do wydrukowania (plansze-uzupełnianki). Swoją wiedzę o stroju kaszubskim sprawdzisz też, rozwiązując krótki quiz online.


Bibliografia
Polskie stroje ludowe, Elżbieta Piskorz-Branekova, Warszawa 2006
Magazyn Kaszuby

Leksykon stroju damskiego

Strój kaszubski, czółko

czółko

Strój kaszubski, gorset

gorset

Strój kaszubski, spódnica

spódnica

Strój kaszubski, szertuch

szertuch

Strój kaszubski, haft

haft

Strój kaszubski, korale

korale

Strój kaszubski, wiksówki

wiksówki

Strój kaszubski damski - czółko

czółko

fot. pcbird.pl

Na Kaszubach, podobnie jak w innych regionach, nakrycie głowy informowało o stanie cywilnym kobiety. Głowę panny zdobił wianek lub czółko, czyli wyszywana, aksamitna opaska, zawsze w kolorze spódnicy. Mężatki nosiły czepki. Było wiele rodzajów kaszubskich czepków: skromne płócienne oraz bogato zdobione, haftowane i obszywane jedwabiem, tiulem, brokatem i koronkami. Zamożne Kaszubki zdobiły czepce haftem ze srebrnej lub złotej nici, stąd ich popularna nazwa - złotnice.

Strój kaszubski damski - gorset

gorset

fot. perfekt.krakow.pl

Aksamitny gorsecik, czarny lub w kolorze spódnicy, wyszywany złotymi lub srebrnymi nićmi, sznurowany wstążką, ściśle opinał kibić kobiety i podkreślał talię. Zakładano go na białą koszulę z szerokimi rękawami zebranymi w mankieciki. Piękny wielobarwny haft, który dziś zdobi rękawy, kołnierze i mankiety koszuli, przyjął się dopiero sto lat temu.

Strój kaszubski damski - spódnica

spódnica

fot. perfekt.krakow.pl

Kaszubki nosiły jednocześnie dwie spódnice. Spodnia, szyta z tkanin gorszego gatunku, pełniła rolę halki. Wierzchnia była suto marszczona i tak szeroka, że potrzebowano kilku, a czasem nawet kilkunastu płatów tkaniny (każdy o szerokości 70 cm), by ją uszyć. Spódnice dziewcząt miały żywe, jasne kolory, najczęściej modry, wiśniowy, zielony.

Strój kaszubski damski - szertuch

szertuch

fot. strojeludowe.ipr.pl

Zapaski, zwane szertuchami, szyto z różnych materiałów. Miały też różne kolory i zdobienia. Kobiety zamężne nosiły w dni powszednie zapaski płócienne. Jedwabne, w kolorze zielonym lub modrym, przywdziewały od święta. Płócienne szertuchy dla dziewcząt były białe, węższe i krótsze od zapasek noszonych przez mężatki, a ich dolny brzeg ozdobiał misterny haft.

Strój kaszubski damski - haft

haft

fot. perfekt.krakow.pl

W hafcie, który zdobi strój kaszubski, występuje siedem kolorów: chabrowy jak kaszubskie jeziora, niebieski jak kaszubskie niebo, granatowy jak niezmierzona głębia morza, żółty jak dojrzewające zboże, zielony jak lasy pełne zwierząt, czerwony jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi, czarny jak ziemia na polu czekająca na zasiew.

Strój kaszubski damski - korale

korale

fot. malyslask.art.pl

Kaszubki chętnie zdobiły swój strój biżuterią, zamawianą u miejscowych rzemieślników. Na Kaszubach silnie rozwijało się bursztyniarstwo, więc ozdoby noszone przez panie były zazwyczaj z bursztynu: naszyjniki z krzyżykiem, pierścionki, różańce, broszki oraz kolczyki zwane zausznicami. Później do stroju włączono sznury czerwonych, naturalnych korali.

Strój kaszubski damski - wiksówki

wiksówki

fot. malyslask.art.pl

Początkowo odświętnym obuwiem były sznurowane trzewiki sięgające kostek. Z czasem, kiedy do stroju włączono białe pończochy, trzewiki ustąpiły miejsca półbucikom na podwyższonym obcasie. Te zgrabne pantofelki zwane wiksówkami były zapinane na pasek i miały najczęściej czarny kolor. W dni powszednie chodzono w korkach, a latem nawet boso.


Leksykon stroju męskiego

Strój kaszubski, liwk

liwk

Strój kaszubski, węps

węps

Strój kaszubski, buksy

buksy

Strój kaszubski, skorznie

skorznie

Strój kaszubski, kapelusz

kapelusz

Strój kaszubski męski - liwk

liwk

fot. perfekt.krakow.pl

Na białą lnianą koszulę, wiązaną pod szyją tasiemką, zakładano kamizelkę zwaną liwkiem. Uszyta z gładkiej tkaniny, zapinana na jeden lub dwa rzędy błyszczących guzików z metalu, z niewielkim wycięciem przy szyi, była stosunkowo krótka, bo sięgała poniżej pasa. Młodsi nosili kamizelki w jasnych kolorach, starsi w ciemnych, używając ich jako odzieży wierzchniej lub pod kaftan i sukmanę.

Strój kaszubski męski - węps

węps

fot. perfekt.krakow.pl

Kaftan zwany wępsem nosili młodzi mężczyźni. Szyty z samodziału, czyli materiału tkanego w gospodarstwie domowym, był dopasowany do figury. Zdobił go haft i rzędy metalowych guzików. Miał długie rękawy, choć noszono także wępsy w wersji bez rękawów. Używano go jako odzieży wierzchniej lub zakładano pod sukmanę. Sukmana, podbita czerwoną podszewką, miała po bokach fałdy, przy rękawach wyłogi i leżący kołnierz.

Strój kaszubski męski - buksy

buksy

fot. strojeludowe.ipr.pl

Eleganckie buksy, spodnie szyte z garbowanej skóry sarniej lub owczej, zakładali do odświętnego stroju tylko zamożni chłopi. Biedniejsi nosili spodnie z samodziałów, zimą zaś jednocześnie po kilka par spodni płóciennych. Te ostatnie, noszone pojedynczo, były powszechną odzieżą letnią i roboczą. Nogawki spodni wpuszczano najczęściej w cholewy butów.

Strój kaszubski męski - skorznie

skorznie

fot. strojeludowe.ipr.pl

Skorznie, czyli buty z surowej skóry zakładane do stroju odświętnego, stanowiły na Kaszubach bardzo ważny element ubioru, ponieważ dobitnie świadczyły o zamożności i pozycji ich właściciela. By nie przepuszczały wody, nacierano je tłuszczem. Zawsze też dbano o to, by były dobrze wypolerowane i błyszczące. Do pracy zakładano korki, czyli buty z drewnianą podeszwą i skórzanym wierzchem.

Strój kaszubski męski - kapelusz

kapelusz

fot. strojeludowe.ipr.pl

Filcowy kapelusz z wąskim rondem i wysoką główką, ozdobioną wstążką, zakładano do stroju odświętnego. Latem noszono kapelusze słomiane, a zimą - chociaż bywało, że prawie przez cały rok - czapkę mucę. Charakterystyczna dla Kaszub muca szyta była w całości ze skór baranich, czasem z sukna lamowanego futrem, miała też nauszniki, które chroniły przed chłodem i nieprzyjemnymi podmuchami wiatru.


Materiały do wydrukowania

Sprawdź znajomość nazw podstawowych części odświętnego stroju kaszubskiego. Plansze-uzupełnanki możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem kaszubskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem kaszubskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kaszubskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.