Strój kaszubski. Ciekawostki regionalne

Strój kaszubski. Ciekawostki regionalne

Poznaj ciekawostki związane z regionem, z którego pochodzi strój kaszubski.

Kaszuby to fascynująca kraina z mnóstwem atrakcji i tajemnic do odkrycia.

Poniżej znajdziesz przykłady wyrażeń regionalnych, krótkie wprowadzenie w świat kaszubskiej kuchni, a także dowiesz się, co symbolizują kolory kaszubskiego haftu.

Z odkodowaniem wybranych kaszubskich słówek zmierzysz się, rozwiązując quiz online. Możesz również skorzystać z jego wersji przygotowanej do wydruku.

Gwara regionalna

Zrozumieć Kaszuba

Prastary język kaszubski jest jak wehikuł czasu. Zachowały się w nim słowa i dźwięki, które zostały już dawno zapomniane w polszczyźnie. Przy szybkiej wymowie staje się zupełne niezrozumiały dla mieszkańców innych regionów Polski.

Oto kilka przykładów wyrażeń używanych na co dzień:

  • Jo jem - Jestem
  • Dobri dzen - Dzień dobry
  • Do uzdrzeni - Do widzenia
  • Nje lecho - Nieźle
  • Tu je moje dodóm - Tu mieszkam

A teraz kilka kaszubskich słówek. Żadni znaczy brzydki, dłudżi to długi, a snożi to piękny. Białka to kobieta, nenka to mama, a stark to dziadek. Gard to gród, chmurnik to wieżowiec, sklep to piwnica, statczi to nie statki, tylko naczynia. Kuet to kot, karwa to krowa, a warbel to wróbel. Kaszubskie nazwy miesięcy też są tajemnicze! Gromicznik to luty, zelnik to sierpień, rujan to październik, a godnik to grudzień. Nje lecho!


Chcesz poznać więcej kaszubskich słów i wyrażeń? Znajdziesz je na stronie Słowniczek kaszubsko-polski »

Kuchnia regionalna

Szmurowany pomuchel

Kuchnia kaszubska była bardzo skromna. Na stołach Kaszubów, którzy zajmowali się głównie rolnictwem i rybołówstwem, królowały leśne owoce, warzywa, dziczyzna, drób i, oczywiście, ryby.

Dziś dania rybne przygotowuje się tu na mnóstwo sposobów. Często spotkamy wędzone sielawy i sieje, łowione w jeziorach, oraz morskie węgorze, szproty i dorsze. Większość ryb jest jednak wykorzystywana do gotowania. Podaje się je w formie pulpetów, zup rybnych czy zapiekanek. Charakterystycznym daniem jest szmurowany pomuchel - czyli duszony dorsz.


Kilka przepisów na kaszubskie przysmaki »

Legendy ludowe

Haft kaszubski

W hafcie kaszubskim każdy kolor ma swoje symboliczne znaczenie. Występuje tu siedem podstawowych kolorów związanych z legendą o powstaniu Kaszub.

I tak, kolor chabrowy jest jak piękne kaszubskie jeziora, niebieski jak kaszubskie niebo, granatowy jak niezmierzona głębia morza, żółty jak słońce i zboże dojrzewające na polach, zielony jak lasy pełne zwierząt, czerwony jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi, czarny jak ziemia na polu czekająca na zasiew.


Jak powstaje haft kaszubski »

Materiały do wydrukowania

Quiz gwarowy, a także uzupełniającą go krzyżówkę z hasłem (żeby ją rozwiązać, trzeba znać nazwy elementów stroju kaszubskiego - podpowiedzi znajdziesz w działach Opis oraz Leksykon) możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Quiz z gwarą do wydrukowania
Krzyżówka z hasłem do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kaszubskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.