Strój dolnośląski. Leksykon

Strój dolnośląski. Leksykon

Co to takiego tołubek? Do czego służy cylinder?

Nasz ilustrowany leksykon to baza wiedzy o stroju dolnośląskim! Znajdziesz w nim szczegółowe opisy podstawowych elementów stroju w wersji damskiej i męskiej.

Leksykonowi towarzyszą materiały do wydrukowania (plansze-uzupełnianki). Swoją wiedzę o stroju dolnośląskim sprawdzisz też, rozwiązując krótki quiz online.


Bibliografia
Polskie stroje ludowe, Elżbieta Piskorz-Branekova, Warszawa 2006
Stroje ludowe

Leksykon stroju damskiego

Strój dolnośląski, czepek

czepek

Strój dolnośląski, koszula

koszula

Strój dolnośląski, spódnica

spódnica

Strój dolnośląski, zapaska

zapaska

Strój dolnośląski, tołubek

tołubek

Strój dolnośląski, chusta

chusta

Strój dolnośląski, buty

buty

Strój dolnośląski damski - czepek

czepek

fot. polishcostumes.tumblr.com

Czepek był najcenniejszą częścią damskiej garderoby. Szyto go z kosztownej tkaniny - jedwabiu, brokatu lub aksamitu, po czym ozdabiano złotym i srebnym haftem, cekinami oraz koronką. Z tyłu przypinano wstążkę upiętą w kokardę. Czepki różniły się krojem, kształtem, doborem zdobień i haftów, ale wszystkie były barwne i błyszczące.

Strój dolnośląski damski - koszula

koszula

fot. beskidartdeco.pl

Damskie koszule szyto z cienkich, dobrze bielonych tkanin lnianych. Miały krótkie, bufiaste rękawy sięgające do łokcia, a przy szyi ozdobne kołnierze - kryzki. Takie kołnierze zazwyczaj obszywano delikatną koronką, układano w drobne fałdy, a dla usztywnienia maczano w krochmalu, czyli w płynie uzyskanym z wody zmieszanej ze skrobią ziemniaczaną, który dodatkowo konserwował materiał.

Strój dolnośląski damski - spódnica

spódnica

fot. strojeludowe.ipr.pl

Spódnice były szerokie, suto marszczone i długie, sięgały do kostek. Szyto je najczęściej z gładkich, czasem kwiecistych lub pasiastych materiałów fabrycznych dobrego gatunku. Jednobarwne spódnice zdobiono w dolnej części naszyciem z sukiennej taśmy w odmiennym, zazwyczaj kontrastowym kolorze.

Strój dolnośląski damski - zapaska

zapaska

fot. strojeludowe.ipr.pl

Zapaska zakładana na spódnicę osłaniała ją prawie w całości. Jeśli pełniła rolę fartucha, używanego do pracy w dni powszednie, szyta była z bawełnianego płótna, wzorzystego lub gładkiego w rozmaitych kolorach. Białe, odświętne zapaski szyto natomiast z jedwabiu i batystu, po czym ozdabiano misternym haftem o motywach roślinnych, wykonywanym białymi nićmi.

Strój dolnośląski damski - tołubek

tołubek

fot. strojeludowe.ipr.pl

Tołubki, czyli dopasowane do figury strojne kaftaniki, wzorowane na strojach renesansowych, noszone były na Dolnym Śląsku już od XVI wieku! Wyróżniały je bufiaste rękawy zwężające się przy dłoni oraz opadający aż na plecy kołnierz. Ozdobą tołubków były naszycia z kręconego sznurka wzdłuż rozcięcia z przodu, kołnierza i mankietów, a także szerokie poziome taśmy podkreślające talię.

Strój dolnośląski damski - chusta

chusta

fot. strojeludowe.ipr.pl

Niezbędnym elementem odświętnego stroju, podkreślającym jego wyjątkowość, była biała batystowa chusta, starannie ozdobiona haftem i koronką. Chustę kobieta zarzucała na ramiona i plecy, po czym jej końce krzyżowała na piersiach i zatykała za pasek zapaski.

Strój dolnośląski damski - buty

buty

fot. strojeludowe.ipr.pl

Kobiety nosiły płytkie pantofelki zwane czółenkami. Szyto je z czarnej skóry, były głęboko wycięte i osłaniały tylko stopę. Inny rodzaj półbutów zakładanych do odświętnego stroju miał podobny fason i kolor, a od czółenek takie buty różniły się tylko przednim zapięciem na paseczki. Do wszystkich bucików panie zakładały wełniane lub bawełniane pończochy w niebieskim bądź białym kolorze.


Leksykon stroju męskiego

Strój dolnośląski, cylinder

cylinder

Strój dolnośląski, koszula

koszula

Strój dolnośląski, kamizelka

kamizelka

Strój dolnośląski, spodnie

spodnie

Strój dolnośląski, płaszcz

płaszcz

Strój dolnośląski, buty

buty

Strój dolnośląski męski - cylinder

cylinder

fot. perfekt.krakow.pl

Mężczyźni nosili różnorodne nakrycia głowy w zależności od pory roku i okoliczności. Wśród czapek najstarszego typu wyróżniała się kwadratowa rogatywka. Jej futrzane obicie można było zsuwać na uszy i kark w chłodne dni. Noszono również kapelusze rozmaitego kształtu. Za najbardziej elegancki uchodził czarny cylinder o wysokiej walcowatej główce i niewielkim rondzie.

Strój dolnośląski męski - koszula

koszula

fot. perfekt.krakow.pl

Męskie koszule szyto z lnianego białego płótna. Miały prosty krój, rękawy zebrane w mankiety i wykładany kołnierzyk. Zapinano je z przodu na guziki. Koszulę zdobiła jedwabna chustka, która okalała szyję. Wiązano ją w misterną kokardę, a jej końce opadały na piersi.

Strój dolnośląski męski - kamizelka

kamizelka

fot. stroje.pl

Najbardziej efektownym elementem stroju męskiego była kamizelka. Przód kamizelki, zdobiony błyszczącymi guzikami, szyto z kosztownych wzorzystych tkanin. Do uszycia niewidocznych części używano gorszych gatunkowo materiałów, na przykład płótna. Kamizelki, lekko dopasowane do figury, nie były samodzielnym elementem ubioru, zakładano je zawsze pod okrycia wierzchnie.

Strój dolnośląski męski - spodnie

spodnie

fot. stroje.pl

Panowie nosili spodnie w dwóch wariantach: długie i krótkie. Długie, z wiązaniem w okolicy kostki, wpuszczali w wysokie buty z cholewami. Do krótkich, które sięgały za kolana, zakładali pończochy w białym kolorze i płytkie czarne półbuty zapinane na klamerkę.

Strój dolnośląski męski - płaszcz

płaszcz

fot. stroje.pl

Do męskich okryć wierzchnich należały kabaty, żupany i płaszcze. Kabaty przypominały dzisiejsze marynarki, miały zazwyczaj dwurzędowe zapięcie ozdobione błyszczącymi guzikami. Żupany i płaszcze były obszerne i długie, sięgały kostek. Ich krój zmieniał się w zależności od miejscowej mody. Szyto je z dobrych gatunkowo sukien.

Strój dolnośląski męski - buty

buty

fot. strojeludowe.ipr.pl

Buty męskie było rozmaite, najczęściej noszono jednak dwa rodzaje obuwia: buty wysokie i półbuty. Te pierwsze miały sztywną, prostą cholewę, te drugie zapinane były na klamerkę. Oba rodzaje szyto z dobrze wyprawionej skóry.


Materiały do wydrukowania

Sprawdź znajomość nazw podstawowych części odświętnego stroju dolnośląskiego. Plansze-uzupełnanki możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem dolnośląskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem dolnośląskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem dolnośląskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.