Strój bytomski w internecie

Strój bytomski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju bytomskim i folklorze Górnego Śląska.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój bytomski (rozbarski)

Strój bytomski

Strój bytomski, inaczej zwany rozbarskim, swoje nazwy zawdzięcza miejscowościom, gdzie był noszony, a więc wsi Rozbark, która jest współcześnie dzielnicą Bytomia. Z czasem rozpowszechnił się w uprzemysłowionej części Górnego Śląska, w okolicach Bytomia i Piekar Śląskich.

Strój bytomski. Folklor

Muzyka ludowa

Górny Śląsk to kraina przecudnych melodii, pieśni, piosenek i tańców. Przekazywane z pokolenia na pokolenie opowiadają dzieje tej pięknej ziemi i jej mieszkańców. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: górnictwo

Górnicy

Historia Górnego Śląska łączy się z górnictwem. Wśród górników, a także ich rodzin, wytworzyło się wiele tradycji, które są kultywowane do dziś. Oto kilka najważniejszych z nich. Zobacz więcej »


Ciekawostki: legendy

Legendy

Duch kopalni - Skarbnik - opiekował się tylko tymi górnikami, którzy nie przeklinali i nie hałasowali pod ziemią, i nie znęcali się nad pracującymi z nimi zwierzętami. Zobacz więcej »


Ciekawostki: miasto

Miasto

Bytom wkroczył na widownię dziejów w XII wieku jako gród należący do Małopolski. Po raz pierwszy jego nazwa pojawiła się w dokumentach z lat 1123 i 1125, zatwierdzających dobra benedyktynów tynieckich. Zobacz więcej »