Gry i zabawy online
Strona główna serwisu

gry i zabawy

Witaj w dziale z interaktywnymi grami i zabawami edukacyjnymi.
Ubieranki i puzzle ułatwią przyswojenie wiedzy o wybranych strojach polskich. Memo, quiz i zgaduj-zgadula pomogą w utrwaleniu i sprawdzeniu wiadomości zdobytych na stronach naszego serwisu.
Gry i zabawy online dostępne są także w wersjach do wydruku.

przewodnik po dziale

ubieranki
Nasze ubieranki to nie tylko dobra zabawa. Podczas ubierania Poli i Lecha lepiej poznasz podstawowe elementy wybranego stroju.
Zabawę urozmaicają ciekawostki na temat poszczególnych części ubioru. Ubrane przez Ciebie lalki możesz wydrukować. Wersję online zabawy uzupełniają przygotowane do wydrukowania ubieranki - wycinanki. »

puzzle
Zbiór łatwych do rozwiązania puzzli dla młodszych dzieci. Plansze układanek przedstawiają Polę i Lecha w dwunastu tradycyjnych strojach polskich.
Zabawa polega na ułożeniu poszczególnych części obrazka w spójną całość. Każdy obrazek podzielony jest na dziewięć elementów, które należy przeciągnąć myszką na właściwe miejsca planszy. W trakcie zabawy można korzystać z podglądu. »

gry memo
Planszę gry tworzy dwanaście par zakrytych obrazków. W trakcie gry kolejno odkrywasz po dwa obrazki, klikając myszką w dowolnie wybrane karty. Jeżeli odkryte obrazki tworzą parę, pozostają odsłonięte. Jeśli nie tworzą pary, zostają ponownie zakryte. Gra kończy się z chwilą, kiedy odsłonisz wszystkie karty. Do wyboru dwie wersje gry: szukanie par identycznych obrazków lub szukanie kart przedstawiających Polę i Lecha w tym samym stroju. »

quiz
Czeka na Ciebie dwanaście zadań. Każde polega na odgadnięciu nazwy stroju, jaki prezentują Pola i Lech. Nazwę stroju wybierasz, klikając w jedno z czterech okienek po prawej stronie ekranu. Jeśli wybierzesz prawidłową odpowiedź, otrzymasz punkt.
Ile punktów zdobędziesz na dwanaście możliwych do zdobycia? Przekonaj się, rozwiązując nasz quiz. »

zgadula
Zabawa składa się z dwunastu zadań. Każde polega na wskazaniu obrazka ze strojem, jaki opisuje wierszowana zagadka. Najpierw przeczytaj wierszyk, po czym przyjrzyj się obrazkom po lewej stronie planszy. Tylko jeden przedstawia strój, o jakim mowa w wierszyku.
Wybierz odpowiedź, klikając w jeden z obrazków. Jeśli Twój wybór jest prawidłowy, otrzymasz punkt. »

pliki pdf
Większość gier i zabaw online dostępna jest w wersjach do wydruku. Łącza do wszystkich materiałów udostępnianych w poszczególnych sekcjach działu Gry i zabawy, znajdziesz w jednym miejscu - w sekcji Pliki pdf. »

↑ do góry


wskazówki metodyczne

Naszym celem jest dostarczenie materiałów, które ułatwią przygotowanie i prowadzenie zajęć z dziećmi. Poniższe uwagi mają jedynie charakter informacyjny i ogólny.

Ubieranki, puzzle i gra memo1 pomogą dziecku oswoić się z wyglądem poszczególnych strojów.

Pozostałe gry interaktywne (memo2, quiz i zgaduj-zgadula) pomogą w utrwaleniu i sprawdzeniu wiedzy zdobytej w dziale Przegląd strojów polskich.

Podana wyżej kolejność zabaw nie jest przypadkowa. Korzystanie z zasobów działu proponujemy zacząć od zabaw w ubieranie lalek, puzzli i memo1. Kiedy dziecko oswoi się z wyglądem i nazwami strojów, wiedzę może sprawdzić rozwiązując memo2, quiz i zgaduj-zgadulę.

↑ do góry

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli