Pliki pdf do pobrania i wydrukowania
Strona główna serwisu

wydruki

W poszczególnych sekcjach działu zamieszczamy materiały dydaktyczne do wydrukowania. Pomogą one w przyswojeniu, utrwaleniu i sprawdzeniu wiadomości o strojach polskich.

Wszystkie materiały przygotowane do wydruku są plikami w formacie pdf. Do ich przeglądania i drukowania potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader (do pobrania na stronie producenta).

przewodnik po dziale

plansze z opisem strojów
Plansze do prezentacji strojów polskich, które pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy oraz nazwy poszczególnych części ubioru. Do wyboru plansze z rysunkiem i zwięzłym opisem najważniejszych elementów stroju oraz plansze bez opisu. »

karty do gier dydaktycznych
Pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy wybranych strojów polskich. Można je wykorzystać do wielu zabaw, ćwiczeń i gier dydaktycznych. Do wyboru karty z napisami i karty bez napisów. »

łamigłówki
Zdobytą na stronach naszego serwisu wiedzę dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązanie urozmaiconych łamigłówek. Wszystkie zadania podajemy z przykładowymi rozwiązaniami. Do wyboru krzyżówki obrazkowe, krzyżówki opisowe, wykreślanki z hasłem i wykreślanki bez hasła. »

ubieranki
Przygotowaliśmy wycinanki, które uczą i bawią. Podczas zabawy z papierowymi lalkami dziecko lepiej zapamięta charakterystyczne elementy polskich strojów narodowych i regionalnych.
Papierowe lalki - Polę i Lecha - można ubrać w każdy strój prezentowany w naszym serwisie. Każdy zestaw składa się z sześciu arkuszy, które można drukować osobno. »

puzzle
Kolekcja puzzli dla dzieci do samodzielnego wykonania. Obrazki przedstawiają Polę i Lecha w strojach polskich prezentowanych w serwisie. W skład każdego zestawu wchodzą dwa obrazki, trzy rodzaje siatek układanki oraz instrukcja wykonania. »

zestawy gier edukacyjnych
Zasady naszych gier oparte są na ogólnie znanych i popularnych grach dla dzieci. Podczas zabawy dziecko szybciej nauczy się rozpoznawać polskie stroje narodowe i regionalne, i łatwiej przyswoi sobie ich nazwy, zaś samodzielne przygotowanie kart, plansz czy pionków do gry dostarczy mu wiele satysfakcji. »

↑ do góry


wskazówki metodyczne

Naszym celem jest dostarczenie materiałów, które ułatwią przygotowanie i prowadzenie zajęć z dziećmi. Poniższe uwagi mają jedynie charakter informacyjny i ogólny.

Materiały do pobrania i wydrukowania służą utrwaleniu i sprawdzeniu wiadomości. W przypadku większości łamigłówek, do ich rozwiązania niezbędna jest wiedza zawarta w poszczególnych sekcjach działu Stroje polskie (np. rozpoznawanie i poprawne nazywanie danego stroju, łączenie w parę ubioru damskiego i męskiego, nazwy poszczególnych części garderoby).

↑ do góry

Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli