Strój bytomski
Strona główna serwisu

pliki pdf do stroju bytomskiego

W sekcji udostępniamy kolekcję materiałów dydaktycznych przygotowanych do wydrukowania, które ułatwią dzieciom przyswojenie, powtórzenie i utrwalenie podstawowych wiadomości o stroju bytomskim. Materiały podzielone są na następujące kategorie: Plansze, Karty obrazkowe, Łamigłówki, Ubieranki oraz Puzzle. Poniżej podajemy listę wszystkich dostępnych plików, pod listą znajdziesz dokładne omówienie ich zawartości.

Górnośląski strój ludowy
Strój bytomski wyróżnia się wśród innych strojów górnośląskich wielką żywotnością. Stroje różnicowano na odświętne i codzienne, do wyjścia na wieś i na tańce.
zabrze.aplus.pl

Stroje górnośląskie
Ubiór bytomski nosi również nazwę rozbarski od wsi Rozbark będącej dzielnicą Bytomia. W ubiorze tym można dostrzec inspiracje zaczerpnięte z XIX-wiecznej mody mieszczańskiej i dworskiej.
jedliniok.up.wroc.pl

Strój bytomski męski
Strój męski składa się z żółtych spodni wpuszczanych do czarnych wysokich butów, z białej koszuli, kamizelki i kaftana. Pod szyją jedwabna barwna chustka, na głowie zaś kania, czyli szeroki czarny kapelusz.
skladnica-gornoslaska.pl

Strój bytomski damski
Uroczysty strój kobiecy składał się z koszuli, kiecki, kilku spódnic, fartucha, nakrycia głowy, pończoch, obuwia, korali i wstążek pełniących różne funkcje.
strojeludowe.itatis.pl

Śląskie stroje ludowe
Według śląskiej mody, ślonzko baba powinna mieć obfite kształty. Służy temu watówka, gruba pikowana spódnica, na którą zakłada się kolejne kiecki.
merynka.pl

Stroje ludowe
W serwisie pracowni krawieckiej STROJE LUDOWE MISS pani Marzeny Matusiak możemy obejrzeć zdjęcia kostiumów bytomskich.
strojeludowe.ipr.pl

Strój rozbarski
W okolicach Radzionkowa, Piekar i Dąbrówki zwyczaj noszenia stroju zachował się wyjątkowo długo, bo do lat 70-tych ubiegłego wieku.
gliwiczanie.pl

Strój bytomski
Na stronie Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego SŁOWIANKI obejrzysz galerię zdjęć tancerzy w strojach rozbarskich.
slowianki.uj.edu.pl

Kostiumy bytomskie
Kostiumy bytomskie projektuje i szyje krakowska firma PERFEKT.
perfekt.krakow.pl

Lalki w stroju bytomskim
Lalki w uroczystych strojach bytomskich, produkowane przez znaną w Polsce i na świecie Pracownię Lalek Regionalnych FOLKLOR w Bochni.
folklor-lalki.pl

Strój rozbarsko-bytomski
Na stronie Zespołu Tańca Ludowego MALI GORZOWIACY obejrzysz galerię zdjęć członków zespołu w stroju rozbarsko-bytomskim.
maligorzowiacy.pl

Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK
Odwiedź oficjalną witrynę ŚLĄSKA, jednego z największych polskich zespołów folklorystycznych.
zespolslask.pl

Mowa śląska, ślunsko godka, zawiera sporą liczbę słów odmiennych od polskich. Rdzenny Polak może mieć trudności ze zrozumieniem mówionego tekstu śląskiego. Na przykład kucać nie znaczy siadać w kucki, lecz kaszleć. Śląskie słówko zaś odpowiada ogólnopolskiemu znowu (zaś pada - znowu pada). Smary nie oznaczają oleistej cieczy, tylko baty, lanie, cera to nie karnacja skóry, lecz córka, a pukiel to garb, nie kędzior.

Mowa śląska

Na Górnym Śląsku wierzono, że strażnikiem kopalni jest duch Skarbek, zwany też Skarbnikiem. Ten siwobrody starzec chętnie opiekował się górnikami, którzy nie łamali podziemych praw: nie przeklnali, nie hałasowali i nie znęcali się nad pracującymi w kopalni zwierzętami.

Skarbnik, duch kopalni

Najbardziej znany dziś zestaw tradycyjnych potraw śląskich to jadłospis niedzielnego obiadu: rosół z nudlami (makaronem, najlepiej domowej roboty), rolady, kluski i modro kapusta.

Potrawy śląskie

Jedną z najbardziej znanych i lubianych śląskich piosenek jest Karolinka. W centrum Gogolina stoi pomnik Karolinki i Karliczka, o których mowa w piosence. Karolinkę rozsławił zespół Śląsk. Historycznym wydarzeniem było odegranie Karolinki w trakcie uroczystości otwarcia Olimpiady w Sydney (15.09.2000). Hymnu Gogolina wysłuchało wówczas trzy i pół miliarda ludzi na całym świecie.

Herb Gogolina

lista plików pdf do pobrania

↑ do góry

plansze

Strój bytomski męski (z opisem) Strój bytomski męski (bez opisu) Strój bytomski damski (z opisem) Strój bytomski damski (bez opisu)

↑ do góry

karty obrazkowe

Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji stroju bytomskiego. Dołączone do pozostałych kart obrazkowych, które oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Komplet wszystkich kart obrazkowych posłuży do przeprowadzenia urozmaiconych gier i zabaw dydaktycznych (w sekcji Propozycje gier znajdziesz kilka podpowiedzi).

1. KARTY BEZ NAPISÓW

Karty bez napisów: strój bytomskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju bytomskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

2. KARTY Z NAPISAMI

Karty z napisami: strój bytomskiWygląd kart

Zawartość pliku. Arkusz zawiera trzy dwustronne karty (para w stroju bytomskim, lalka w stroju męskim, lalka w stroju damskim) oraz instrukcję przygotowania kart.
arkusz z kartami »

↑ do góry

łamigłówki

Krzyżowka obrazkowa1. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: JAKLA

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy strojów, które na obrazkach prezentują nasze lalki, następnie odgadnięte wyrazy należy wpisać do poziomych rzędów diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami), po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka obrazkowa2. KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: BYTOM

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach, nastepnie odgadnięte wyrazy wpisać do poziomych rzędów diagramu według oznaczenia cyferkami, po czym odczytać hasło, jakie utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Krzyżowka opisowa3. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: BYTOMSKI

Aby rozwiązać to zadanie, trzeba najpierw odgadnąć wszystkie hasła opisowe i wpisać je do diagramu. Wyrazami do odgadnięcia są nazwy strojów prezentowanych w serwisie oraz słowo Szamotuły. Następnie należy odszukać rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola u dołu arkusza.

Krzyżowka opisowa4. KRZYŻÓWKA OPISOWA

diagram krzyżowki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: JELENIOKI

Aby rozwiązać to zadanie, najpierw należy odgadnąć wszystkie hasła słowne (wyrazami do odgadnięcia są nazwy elementów stroju bytomskiego), potem odgadnięte wyrazy wpisać poziomo do diagramu krzyżówki (według oznaczenia cyferkami) i na koniec odczytać rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Wykreślanka z hasłem5. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie:
REGIONALNY STRÓJ BYTOMSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy polskich strojów prezentowanych na stronach serwisu. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka z hasłem6. WYKREŚLANKA Z HASŁEM

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

rozwiązanie: STRÓJ ŚLĄSKI

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie sześciu wyrazów. Słowa do odnalezienia i wykreślenia to nazwy elementów charakterystycznych dla stroju bytomskiego. Ukryte wyrazy odczytujemy i skreślamy tylko w rzędach poziomych. Pozostałe litery, czytane w rzędach poziomych od lewej do prawej, tworzą hasło. Dla ułatwienia, lista szukanych słów znajduje się po prawej stronie diagramu.

Wykreślanka7. WYKREŚLANKA

diagram wykreślanki »
przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju bytomskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

↑ do góry

ubieranka

Papierowa lalka LechStrój bytomski męskiElementy stroju bytomskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój bytomski damskiElementy stroju bytomskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry

puzzle

Strój bytomski: puzzleStrój bytomski: puzzle
Siatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowaniaSiatka puzzli do wydrukowania

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby puzzle były bardziej trwałe i wytrzymałe, obrazek przyklej do tektury lub na kartę brystolu. Kartę przytnij do wielkości obrazka.
  • Wydrukuj arkusz z wybraną siatką puzzli. Wytnij siatkę, po czym przyklej ją z tyłu karty z obrazkiem, wyrównując do górnego i lewego boku (siatka i obrazek mają taką samą wielkość).
  • Całość podziel na dziewięć fragmentów, wycinając poszczególne elementy wzdłuż linii tworzących siatkę puzzli. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Twoje puzzle są gotowe. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli