Strój bytomski
Strona główna serwisu

ubieranka bytomska

Nasza ubieranka to nie tylko zabawa. Podczas ubierania lalek poznasz podstawowe elementy stroju bytomskiego i dowiesz się ciekawostek na ich temat. Ubrane przez Ciebie lalki możesz wydrukować. Wersję online zabawy uzupełniają przygotowane do wydrukowania wycinanki. Dobrej zabawy!

Gra ubieranka kaszubska Gra ubieranka krakowska Gra ubieranka kujawska Gra ubieranka kurpiowska Gra ubieranka lubelska Gra ubieranka łowicka Gra ubieranka podhalańska Gra ubieranka szamotulska Gra ubieranka szlachecka Gra ubieranka świętokrzyska Gra ubieranka żywiecka

Karolinka należy do najbardziej znanych piosenek śląskich. Historycznym wydarzeniem było odegranie Karolinki w trakcie uroczystości otwarcia Olimpiady w Sydney w 2000 r. Hymnu Gogolina wysłuchało wówczas trzy i pół miliarda ludzi na całym świecie.

Karolinka śpiewana przez zespół Śląsk »

↑ do góry

instrukcja gry

Z podpowiedzi możesz korzystać także w trakcie zabawy, wystarczy kliknąć w kwadrat ze znakiem zapytania po lewej stronie planszy z grą.

• rozpoczęcie zabawy
Zabawę rozpoczynamy używając przycisku GRA UBIERANKA. Na planszy pojawi się menu główne rozdzielone na dwie części: lewa (zielona) przeznaczona jest do zabawy z Lechem, prawa (żółta) do zabawy z Polą. Przycisk ZAMKNIJ MENU zamyka okna z przyciskami obsługującymi ubierankę. Użycie przycisku ROZWIŃ MENU powoduje powrót do menu głównego.

• opcje menu głównego
Zakładka ciało otwiera okno, w którym - klikając w odpowiednie ikonki - zmieniamy kolor skóry, włosów, oczu i ust wybranej lalki. Zakładka strój rozwija po prawej stronie ekranu dodatkowe menu z ikonkami poszczególnych elementów stroju. Przyciski ze znakami plus (+) i minus (-) służą do powiększania lub zmniejszania ubieranych lalek. Ubrane lalki możemy wydrukować, używając przycisku z ikonką drukarki.

• opcje menu strój
Rzeczy, w które chcemy ubrać lalkę, wybieramy z obrazkowego menu po prawej stronie planszy, klikając w ich ikonki. Kiedy na lalce pojawia się wybrany element garderoby, na ekranie wyświetla się nowe okno. Tu zmieniamy kolor ubrania, klikając w odpowiednie ikonki. Daną rzecz możemy zdjąć z lalki, używając zakładki zdejmij, lub ponownie nałożyć, korzystając z zakładki załóż. Zabawę w ubieranie lalek urozmaicą nam ciekawostki na temat poszczególnych części ubioru. Okno zamykamy klknięciem w zakładkę zamknij, a menu obrazkowe - klikając w zakładkę strój x w menu głównym.

• opcje dodatkowe
Po lewej stronie ekranu gry znajduje się kolumna kwadratowych przycisków. Kliknięcie myszką w kwadrat ze znakiem zapytania otwiera okno pomocy. Pozostałe przyciski umożliwiają zmianę tła zabawy (dzień słoneczny, dzień pochmurny, gwiaździsta noc, pogodne niebo).

↑ do góry

materiały do wydruku

Z Polą i Lechem możesz bawić się także po wyłączeniu komputera. Przygotowaliśmy dla Ciebie wersję ubieranki w postaci plików pdf do pobrania i wydrukowania. Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Papierowa lalka LechStrój bytomski męskiElementy stroju bytomskiego męskiego
Papierowa lalka PolaStrój bytomski damskiElementy stroju bytomskiego damskiego

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj lalki i ubranka dla nich. Aby zabawki były bardziej trwałe i wytrzymałe, plansze z lalkami możesz wydrukować na sztywnym papierze - lub, po wydrukowaniu na zwykłym, nakleić na kartę brystolu.
  • Wytnij lalki, fryzury, ubrania i dodatki. Młodszym dzieciom powinni pomóc w tym zadaniu dorośli.
  • Teraz ubierz lalki, naklejąc na nie w odpowiedniej kolejności włosy i poszczególne części garderoby. Miłej zabawy!

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli