Strój bytomski
Strona główna serwisu

opis stroju bytomskiego

Poznaj podstawowe elementy bytomskiego stroju męskiego i damskiego. Poszczególne części ubioru oznaczone są na ilustracjach strzałkami, nazwy podajemy obok strzałek. Pod każdą planszą znajdziesz krótki opis.
Plansze dostępne są również w formie plików pdf.

Strój bytomski damski

Opis damskiego stroju odświętnego
Nakryciem głowy dziewczyny jest strojna galanda, czyli wianek ze sztucznych kwiatów, z przodu ozdobiony nawleczonymi na drucik i zwisającymi nad czołem koralikami, z tyłu przewiązany długą wstążką, której końce opadają na plecy. Koszula zwana kabotkiem uszyta jest z cienkiego białego płótna, przy szyi i rękawach sięgających łokci wykończona jest szerokimi kryzami z delikatnej koronki. Dziewczyna nosi suto marszczoną długą spódnicę, którą przepasuje jedwabną zapaską zdobioną malowanymi motywami kwiatowymi. Na kabotek zakłada wierzcheń, czyli sukienny gorset, który zdobią kolorowe sznureczki przy zapięciu oraz obszyta wokół dekoltu kwiecista wstążka ułożona w fałdki. Na białe, bawełniane pończochy zakłada płytkie pantofelki. Uzupełnieniem stroju są czerwone korale.

Strój bytomski męski

Opis męskiego stroju odświętnego
Chłopak ma na głowie okrągłą, płaską czapkę maciejówkę. Nosi białą, płócienną koszulę. Pod kołnierzykiem koszuli wiąże ozdobną chustę z jedwabiu - jedbowkę. Jego spodnie to żółte jelenioki uszyte z irchy, ściśle przylegające do ciała, wpuszczone w cholewy czarnych, skórzanych butów. Na koszulę zakłada bruclik, długą do bioder kamizelkę. Bruclik uszyty jest z granatowego sukna z białą podszewką obszytą lamówką. Zdobią go błyszczące guziki, barwne obszycia sznureczkiem przy krawędziach i zapięciach, a także kieszenie z chwostami na klapkach.


Strój bytomski

Szczegółowe opisy charakterystycznych elementów stroju bytomskiego znajdziesz w Leksykonie »

↑ do góry

materiały do wydruku

Plansze do prezentacji męskiego i damskiego stroju bytomskiego, które pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Do wyboru plansze z rysunkiem i zwięzłym opisem najważniejszych elementów sroju oraz karty bez opisu. Aby pobrać i wydrukować wybrany arkusz, kliknij myszką w jego ikonkę.

Strój bytomski męski (z opisem) Strój bytomski męski (bez opisu) Strój bytomski damski (z opisem) Strój bytomski damski (bez opisu)

podpowiedzi i wskazówki

  • Wydrukuj wybrany obrazek. Aby plansza była bardziej trwała i wytrzymała, wydrukowany obrazek podklej tekturą lub kartą brystolu.
  • Plansze z opisem można wykorzystać do prezentacji stroju.
  • Plansze bez opisu można wykorzystać do sprawdzenia zdobytych wiadomości (np.: uzupełnianie planszy poprzez wskazanie poszczególnych części ubioru i wpisywanie ich nazw).
  • Plansze ze strojem bytomskim, dołączone do pozostałych plansz, jakie oferujemy w naszym serwisie, mogą wejść w skład albumu strojów polskich, tworzonego samodzielnie przez dziecko.

↑ do góry


Strój bytomski Strój kaszubski Strój krakowski Strój kujawski Strój kurpiowski Strój lubelski Strój łowicki Strój podhalański Strój szamotulski Strój szlachecki Strój świętokrzyski Strój żywiecki
Stroje narodowe i regionalne Gry i zabawy edukacyjne dla dzieci Materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli